10 دلو 1396, 18:58 کابل
  • ناساماه‌ گرفتگی«آبی»را زنده پوشش می‌دهد
    ناساماه‌ گرفتگی«آبی»را زنده پوشش می‌دهد

گوناگون به گزارش سرویس گوناگون جام نیـوز، بخش‌هایی از ایالت متحده آمریکا فردا(چهارشنبه) شاهد یک ماه‌ گرفتگی خیلی خاص خواهند بود.ماه گرفتگی کامل بعدی در ماه جنوری سال ۲۰۱۹ از آمریکای شمالی قابل مشاهده خواهد بود. این پدیده، یک ماه گرفتگی کامل همراه با اَبَرماه و ماه آبی را شامل می‌شود.

در حالی که همه مردم آمریکا ماه‌گرفتگی فردا را مشاهده نخواهند کرد، ناسا این پدیده را از مناطق آریزونا و کالیفرنیا در وبسایت خود به طور زنده پوشش خواهد داد.

در حالیکه “ماه آبی” دومین ماه کامل در طول یک ماه است، پدیده “اَبَر ماه” وقتی رخ می‌دهد که ماه در حالت بدر به نزدیک‌ترین فاصلهٔ خود از زمین می‌رسد و ۱۴ درصد درخشان‌تر و بزرگتر از همیشه دیده می‌شود.

این سه پدیده این بار در یک زمان به وقوع می‌پیوندند و این امر ماه گرفتگی فردا را مهم‌تر و قابل توجه می‌سازد.

مناطق هاوایی، آلاسکا و ساحل‌غربی شاهد این ماه گرفتگی کامل خواهند بود.

این پدیده از ساعت ۵:۳۰ صبح فردا (چهارشنبه) به وقت EST( دو ظهر به وقت تهران) شروع میشود و چهار ساعت به طول خواهد انجامید و ماه در حدود ۱ ساعت و ۱۶ دقیقه به طور کامل تحت الشعاع سایه زمین قرار خواهد گرفت.

ناسا این پدیده را از “مرکز تحقیقات پرواز آرمسترانگ” در اِدواردز کالیفرنیا، رصدخانه “گریفیث”(Griffith) در لس آنجلس و رصدخانه “اِسکای سِنتر” (SkyCenter) در دانشگاه آریزونا، پوشش خواهد .

کامنت