• ترک موثر سیگار با کمک ۶ ماده غذایی سالم
    ترک موثر سیگار با کمک ۶ ماده غذایی سالم

تحقیقات اینطور نشان داده که انتخاب صحیح غذاھا، میوه ھای تازه، سبزیجات، نوشیدنی ھای غیرکربناته و محصولات لبنی، الگوی تولید بزاق را تغییر داده و به طور موقت باعث تغییر جوانه ھای چشایی می شوند، به گونه ای که دلپذیر بودن سیگار را در نظر فرد سیگاری، کاھش می دھند.

به گزارش بهداشت نیوز به نقل از myhealthlistعلاوه بر این، بر اساس نتایج مطالعات، افراد سیگاری که از میوه ها و سبزیجات به میزان کافی استفاده می کنند، سه برابر بیشتر از سایر سیگاری ها که علاقه ای به مصرف میوه و سبزی ندارند، در ترک سیگار موفق هستند:

شیر: نوعی طعم را در دھان باقی می گذارد که پس از نوشیدن آن، فرد سیگاری را نسبت به سیگار بی میل می کند. ھمچنین زمانی که فرد به دلیل کاھش انرژی به نیکوتین اشتیاق پیدا می کند، پروتئین موجود در شیر می تواند انرژی مورد نیاز وی را تامین کند. بنابراین، ھر زمان که احساس کردید که نیاز به کشیدن سیگار دارید، نوشیدن یک جرعه شیر یا خوردن ماست یا تکه ای پنیر را در اولویت قرار دهید.

ھویج: کاروتنوئید ھای موجود در ھویج نه تنھا به ترک سیگار کمک می کنند بلکه از شما در برابر سرطان، حفاظت می کنند. پس ھر وقت تمایل به کشیدن سیگار دارید، از ھویج استفاده کنید.

تخم آفتابگردان: تحقیقات نشان می دھند که تخم آفتابگردان اثری مشابه تنباکو بر روی ذھن فرد می گذارد. ھمچنین باعث افزایش ترشح آدرنالین می شود. ویتامین ھای ب کمپلکس موجود در تخم آفتابگردان به تغذیه سیستم عصبی کمک می کنند. البته باید توجه داشته باشید که مصرف زیاد تخم آفتابگردان به دلیل محتوای بالای چربی که دارد، منجر به افزایش وزن می شود و باید مقدار مصرف را کنترل کنید.

موز: یکی از بزرگترین موانعی که تلاش ھای افراد سیگاری را برای ترک سیگار با شکست مواجه می کند، نیاز مبرم به انرژی و احساس استرس است. موز، سرشار از ویتامین ھای ضروری و مواد معدنی است و انرژی شما را تقویت نموده و استرس ناشی از نیاز به نیکوتین را کاھش می دھد.

چای مرزنجوش: مرزنجوش با خشک کردن گلو، لذت و رضایت ناشی از کشیدن سیگار را کاھش می دھد. کافیست یک قاشق چایخوری مرزنجوش را در یک فنجان آب به مدت ١۵ دقیقه بجوشانید و ھر زمان که به کشیدن سیگار نیاز پیدا کردید، از این چای استفاده کنید.

میخک: میخک، عادت کشیدن سیگار را به طور کامل از بین نمی برد اما به فرد سیگاری در کاھش تعداد نخ ھای نیکوتین کمک می کند. پس از کشیدن اولین نخ سیگار در روز، میخک را در دهانتان بگذارید. به این ترتیب طعم نیکوتین برای مدت طولانی تری در دهان شما باقی می ماند و احساس کشیدن سیگار بعدی را کاهش می دهد.

23 دلو 1396, 18:00 کابل
Comments