29 حمل 1398, 12:45 کابل
  • 11 نشانه سلامتی را بشناسید

سلامتی بزرگ ترین نعمت است. اگر بیماری و ناخوشی علائمی دارد، سالم بودن نیز علائم خود را دارد. شاید به نظر عجیب بیاید اما حتی میل و اشتیاق شما به زندگی نشانه سلامتی است. اگر نشانه های زیر را در خود می بینید، بیشتر قدردان سلامتی تان باشید.

به گزارش فرتاک نیوز، از ایده ها و کارهای جدید استقبال می کنید.

اگر در هر سنی که هستید دلتان می خواهد کارهای جدیدی را تجربه کنید، ایده پردازی کنید و کلاس های جدید ثبت نام می کنید، نشان می دهد انرژی تان از افراد بسیاری بالاتر است. اینکه در سنین بالا نیز به دنبال یادگیری زبان جدید هستید یا دلتان می خواهد ساز یاد بگیرید، نشان دهنده روحیه و انگیزه بالای شماست.

با وجود اضافه وزن، سنگین و تنبل نیستید

احساس سبکی داشتن در هر سن و با هر وزنی می تواند نشانه سلامتی باشد. خیلی از افراد با داشتن وزنی متناسب، تنبلی می کنند و به اصطلاح سنگین هستند. اما برعکس آن، نشانه سلامتی بهتر است که نشان می دهد با کمی تلاش می توانید به وزن ایده آل نیز برسید.

در هر لباسی جذاب و زیبا به نظر می آیید

اگر بعد از پوشیدن هر لباسی با وجود تنگ یا گشاد بودن احساس می کنید به شما می آید و ظاهرتان را زیباتر می کند نشان می دهد که اندام تان متناسب است و از نظر سلامتی در سطح بهتری قرار دارید. این امر همچنین نشان دهنده سلامت روحی است که خود را در هر شکلی زیبا ببینید.

پزشک از نتیجه آزمایشات تان راضی است

اگر جزو افرادی هستید که به طور مرتب آزمایش می دهند و وضعیت بدنی تان را چکاپ می کنید، نشان می دهد به سلامتی تان اهمیت می دهید و در نتیجه امکان سالم تر بودن تان بیشتر است. علاوه براین اگر هر بار جواب آزمایش هایتان از دفعات قبل بهتر است باید خشنود باشید. چون این وضعیت نشان دهنده بهبود وضعیت کلسترول، قندخون و غیره است. در نتیجه بیماری ها کمتر به سراغ شما می آید.

مراقب وزن تان هستید

لاغر بودن الزاما به معنای سالم بودن نیست. خیلی از افراد لاغر هستند اما سلامتی شان در حد مطلوب نیست. مهم این است که شما مراقب وزن خود باشید و آن را در حد ایده آل نگه دارید. به گفته متخصصان افرادی که میزان کالری دریافتی شان بین  ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ کالری باشد قلب سالم تری دارند. برای این میزان کافیست سبک زندگی تان را اصلاح کنید.

نیمه پر لیوان را می بینید

یکی از نشانه های سالم بودن از نظر روانی، خوش بین بودن است. اگر در زندگی فرد خوش بینی هستید نشان دهنده تولید هورمون هایی در مغز است که انرژی را افزایش داده و به شما احساس نشاط می دهد. در نتیجه احساس سلامتی بیشتری دارید.

ناخن ها، پوست و موهایتان سالم است

وضعیت پوست و موها و همچنین ناخن ها نشان دهنده سلامت درونی است. اگر ناخن، پوست و موهایتان زیبا و سالم هستند به این معنی است که اعضای حیاتی بدن تان یعنی کبد و غده تیروئیدتان عملکرد خوبی دارد. علاوه براین وضعیت خوب این بخش ها نشان دهنده دریافت مواد مغذی مورد نیاز بدن است. در نتیجه شما آدم سالمی هستید.

علاقه زیادی به ورزش دارید

میل و رغبت بالا نسبت به ورزش و تحرک بدن نشانه خوبی است. اینکه وضعیت سلامتی تان نسبت به افراد زیادی بهتر است و شما فرد سالم تری هستید. با ورزش کردن وزن تان کنترل می شود(حتی اگر لاغر نشوید). ورزش باعث تولید هر چه بیشتر آندورفین در مغز می شود. این هورمون تاثیر ضداسترسی دارد و روحیه تان را بهتر می کند. علاوه بر این، ورزش از نظر جسمی نیز سلامتی تان را ارتقا می دهد چون قلب و عضلاتتان سالم تر می شوند.

مواد غذایی سالم را به هله هوله ها ترجیح می دهید

 اگر به جای هله هوله و مواد غذایی ناسالم به سراغ میوه می روید، روغن کم و باکیفیتی مصرف می کنید، به جای شیرینیجات، خرما یا کشمش و مواد غذایی سالم میل می کنید نشان می دهد به تغذیه تان اهمیت می دهید در نتیجه فرد سالم تری هستید. توصیه می شود مصرف میوه وسبزیجات را افزایش دهید، غلات کامل مصرف کنید، سراغ مواد غذایی صنعتی نروید و تا جایی که امکان دارد تغذیه سالمی داشته باشید.

آپنه خواب ندارید

اگر شب ها در خواب خروپف نمی کنید، نشانه بسیار مثبتی است و بیانگر این است که از وضعیت سلامتی خوبی برخوردار هستید. خر و پف علامت  آپنه خواب است، به این معنی که در طول خواب تنفس فرد دچار مشکل شده و برای لحظاتی قطع می شود. در برخی موارد مسدود شدن مجاری تنفسی تا ۷۰ بار در ساعت اتفاق می افتد که خبر خوبی نیست. این مشکل در صورت درمان نشدن ممکن است باعث افزایش فشار خون، افزایش وزن، افسردگی و مشکلات مربوط به حافظه شود. اگر شما این مشکل را ندارید، سه برابر بیشتر از افرادی که شب ها خروپف می کنند عمر می کنید.

هر سال به دندانپزشکی سر می زنید

سلامت دهان و دندان روی سلامتی کل بدن تاثیر دارد. اگر مراقب بهداشت دهان و دندان هایتان هست و هر سال چکاپ می شوید، نه تنها دندان های سالم تری خواهید داشت، بلکه قلب تان نیز سالمتر خواهد ماند. چون عدم رعایت بهداشت دهان و دندان باعث ورود یک باکتری به نام استرپتوکوک به بدن می شود که لخته های خونی ایجاد می کند.  اگر به طور مرتب مسواک می زنید و نخ دندان می کشید، به احتمال خیلی زیاد بیماری هایی مانند دیابت و سرطان و غیره کمتر به سراغ تان می آید.

تگ

کامنت