16 عقرب 1395, 10:24 کابل
  • نگرانی از تقلب در انتخابات آمریکا

با نزدیک تر شدن فاصله دو نامزد اصلی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در نظرسنجی ها ، نگرانی از تقلب در انتخابات ریاست جمهوری سال جاری این کشور اوج گرفته است .

شبکه فاکس نیوز روز شنبه در گزارشی نسبت به احتمال بروز تقلب در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هشدار داد . این شبکه به مواردی نیز اشاره داشت. به عنوان مثال اعلام کرد در شهر لس آنجلس ، برای یک زن سالخورده به صورت پستی 83 برگه رای ارسال شده است ؛ در حالی که وی تنها در خانه‌ای کوچک زندگی می‌کند. همچنین گزارش شده است در ایالت کالیفرنیا ، یک زن به خاطر تلاش برای ثبت نام افراد فوت شده به عنوان رای دهنده ، بازداشت شده است .

فرد دیگری نیز به خاطر باز کردن صندوق اخذ رای در انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری دستگیر شده است .

همچنین گفته می شود در ایالت ویرجینیا ، تعدادی از افراد دو بار توانسته‌ اند نام خود را به عنوان رای دهنده ثبت کنند.

البته این تقلب ها یا اختلالات در نحوه ثبت نام رای دهندگان یا اخذ رای از شهروندان ، فقط به انتخابات سال 2016 محدود نیست . گرازش های رسمی و تحقیقات مراکز معتبر در آمریکا نشان می دهد که در اغلب انتخابات در این کشور ، چنین اتفاقاتی رخ داده است . اصلی ترین شیوه دستکاری در انتخابات آمریکا نیز ثبت نام افراد فوت شده به عنوان رای دهنده یا چند بار رای دادن افراد بوده است . در بعضی از مناطق روستایی نیز به دلیل کم سوادی یا کم اطلاعی شهروندان ، ماموران ثبت نام ، به بهانه های واهی ، از ثبت نام افراد عموما رنگین پوست جلوگیری می کنند .

هرگاه فاصله نامزدها در انتخابات آمریکا به حدی باشد که چنین تقلب ها یا دستکاری ها ، سرنوشت آن را تغییر ندهد ، این تخلفات مورد توجه افکار عمومی قرار نمی گیرد . اما اگر سرنوشت انتخابات مثل سال 2000 به تک تک آرای شمارش شده گره بخورد ، آنگاه موضوع از حساسیت بیشتری برخوردار خواهد شد . در انتخاباتی که در سال 2000 میان جورج دبیلیو بوش جمهوریخواه و آل گور دموکرات در جریان بود ، مقامات ایالتی برگزار کننده انتخابات در ایالت فلوریدا به هدایت جب بوش ، برادر کوچکتر جورج دبلیو بوش به دستکاری در انتخابات متهم شدند . در آن زمان گفته شد که بسیاری از شهروندان سیاه پوست فقیر و کم سواد ایالت به بهانه هایی قادر به ثبت نام در انتخابات نشدند. همچنین بعدا در جریان بازشماری آرا ء ایالت فلوریدا مشخص شد که تعداد زیادی از برگه های رای به دلایل مختلفی مورد شمار ش قرار نگرفتند . نهایتا این که بوش با کسب برتری فقط حدود 500 رای بیشتر در فلوریدا ، حائز اکثریت تعداد آرای الکترال شد و بر کرسی ریاست جمهوری آمریکا تکیه زد ؛ در حالی که در کل آمریکا 500 هزار رای در مقایسه با آل گور کمتر به دست آورده بود .

پیش بینی می شود در انتخابات حساس و فشرده سال 2016 نیز ، تقلب و دستکاری در رای گیری ، بر سرنوشت انتخاب رییس جمهوری بعدی آمریکا تاثیر بگذارد . دونالد ترامپ نامزد جمهوریخواهان نیز بارها در مورد احتمال تقلب در این انتخابات هشدار داده است . وی حتی اعلام کرده است پیروزی هیلاری کلینتون ، نامزد دموکرات ها بدون تقلب سیستماتیک امکان پذیر نخواهد بود و به همین دلیل ، از هم اکنون پذیرش نتایج انتخابات هشتم نوامبر2016(18 عقرب) جز پیروزی خود را رد کرده است . چنین اظهارنظرهایی ، بحث سلامت انتخابات آمریکا را به شدت زیر سئوال برده است .

تگ

کامنت