01 جدی 1395, 16:32 کابل
  • ترکیه و آلمان ، آیا تروریستهای سوریه ارزش این همه حمایت را داشتند؟

حلب آزاد شد واقعیات پنهان و پیدای زیادی را با خود افشا کرد . از جمله دنیا فهمید که دهشتناکترین گروه تروریستی معاصر بر سرنوشت یک شهر صنعتی و پر جمعیت سوریه حاکم بودند .کسانی که بر یک شهر با ظرفیت بیش از سه میلیون انسان حتی یک وجب جای سالم برای شهروندان نگذاشتند . آنها همه چیز را نابود کردند . حتی در مقابل اعمال انسان دوستانه ی سوری ها که راضی شدند بازماندگان در محاصره ی تروریستها از حلب به نقاط دیگری منتقل شوند هم بداخلاقی کردند .

این پنج شش هزار تروریست باقیمانده در حلب راهی جز مرگ یا تسلیم و اسارت نداشتند که حکومت در سوریه پذیرفت این افراد با گذاشتن سلاحهای خود با اتوبوس از حلب خارج و در قبال این خروج بی گناهان مظلوم و مجروع فوعه و کفریا که بیش از دو سال است در محاصره ی تروریستها قرار دارند اجازه ی خروج از حلقه محاصره داشته باشند .

اولین اتوبوسها طبق پیمان ،تروریستها را به منطقه ی مورد نظرشان رساند ولی در برگشت که قرار بود حامل ساکنان محصور فوعه و کفریا باشد به آتش کشیده شدند . عملی کاملا غیر انسانی و غیر قانونی و در عین حال بر خلاف تعهدی که پای آن را امضا کرده بودند . این عملشان نشان داد که تروریستها با تعصب و جهالتی تو در تو و مرکب دست و پنجه نرم می کنند .

جهالتی که به آنها اجازه نمی دهد حتی ظاهر امر را رعایت و برای آبروداری حداقل پای تعهداتشان باشند . بر همین اساس بود که خیلی زود اصطلاحا از کوره در رفتند و با چشم بستن بر روی همه ی واقعیات دیوانه وار زخم شکست در سوریه را با اعمال تروریستی در ترکیه و اروپا جبران کردند . آنها در ترکیه دست به ترور سفیر روسیه زدند تا نشان دهند که تاوان شکست حلب را از غیر نظامیان می گیرند .

آنها حتی به حامیان روزهای سخت خود هم رحم نمی کنند . درست است که روسیه بر سر آنها بمب ریخت و برای شکستشان با سوریه همراه شد ولی ترکیه که برای آنها سنگ تمام گذاشت . ترکیه تازه چند ماهی است اصطلاحا از خر شیطان پیاده شده و کمی واقع نگر شده و سخن از حل بحران سوریه با روشهای گفتگو و حفظ تمامیت ارضی این کشور می زند پیش از اینکه یک صدا حمایت از تروریستها را فریاد می زد پس چرا آبروی آنها حفظ نشد ؟ چرا تروریستها برای ترکیه ای که ریش گرو گذاشته و همه ی آبرویش را برای آنها خرج کرده بی آبرویی به بار می آورند و در مقابل دوربین و آنهم در یک نمایشگاه عکس سفیر روسیه را ترور می کنند و بعد هم مهاجم رجز خوانی می کند و این اقدام خود را به ماجرای حلب مرتبط می داند ؟ اصلا چرا مهاجم از درون نیروهای امنیتی ترکیه حرکت می کند و یک افسر پلیس ضد شورش عامل قتل سفیر می شود ؟ مگر این تروریستها نمی دانند که ترکیه برای آنها کم نگذاشته است پس چرا مراعات حالش را نمی کنند و سفیر را ترور می کنند تا آنکارا به بی کفایتی در تامین امنیت سفرا محکوم شود و بیانیه پشت بیانیه صادر شود که از سفر غیر ضروری به ترکیه خود داری فرمایید ؟ سفارتها و کنسولگریها همه امنیتی اعلام شود ؟ این بود مزد ترکیه که جیش الفتح سرش را بالا بگیرد و با فخر اعلام کند عامل حمله ی تروریستی او بوده است ؟ پس می توان با این پیش دستی گروه تروریستی جیش الفتح در پذیرش مسئولیت ترور سفیر روس در ترکیه قضاوت کرد که حمایت از تروریسم مار در آستین پروردن است و هر کس بی توجه به عواقب آن هم پیاله ی تروریستها شود به شرش گرفتار می شود .

امروز ترکیه مصداق این ضرب المثل است . همه چیزش را گذاشت تا تروریستها صاحب مال و مکنت و حکومت شوند ولی نشد و سر آخر مزد این نشدن را هم داد . امروز هزاران تروریست آواره در درون ترکیه سرگردانند و هر آن ممکن است چیزی در ذهنشان بگذرند و کنترل را از دست بدهند و تبدیل به بمبی متحرک شوند . از بد حادثه کسی نمیداند بر گردن هر تروریست چند ریسمان است و هر ریسمان دست کیست و چه کسی و کجا و کی  این ریسمان را می کشد .

اما اروپا و قربانی دادن به خاطر حمایت از تروریسم  اروپائیها که متاسفانه منافع سیاسی انها واقعیات را هم قلب و دگرگون می کند به جای حمایت از یک حکومت با پشتوانه ی ملی و قانونی با تروریستها هم صدا می شوند  . امید آنها این بود که این آدمهای مخوف و متعصب می توانند جانشین حکومت قانونی در سوریه شوند و پس از تشکیل حکومت خود را وامدار غرب می دانند و سر فرصت وامشان را که همان تامین امنیت صهیونیستها و ضربه زدن به محور مقاومت از جمله ایران و حماس و حزب الله است ادا خواهند کرد .

ریسک اروپاییها جواب نداد و تروریستها کوچک تر از آن بودند که جواب اعتماد آنها را بدهند و عملا همه ی هزینه ها را بر باد دادند . امروز غرب و اروپا باید ثمره ی ریسک همراهی با تروریستها را پس بدهد . حتما لازم نیست یک فرد مهاجم سلاح و بمب و نارنجک و موشک داشته باشد تا گیتهای شناسایی و پلیس امنیتی او را شناسایی و از خرابکاری اش پیشگیری کند . بلکه امروز تاکتیکهای تروریستها عوض شده و از وسایل و ابزار روزمره ی زندگی به عنوان یک اهرم برای خرابکاری بهره می گیرند . همانطور که در فرانسه و آلمان این عمل تکرار شد .

ماه سرطان سال پیش فرانسویها در بهت و حیرت در یک جشن و مسابقه ی ملی شاهد بودند که یک کامیوندار دیوانه وار به طرف سیل جمعیت به راه افتاد و بالغ بر هشتاد تن را زیر چرخهای خود له کرد تا نشان دهد که می توانند حتی با دم دست ترین امکاناتی که حتی پلیس فکرش را نمی کند همان کاری را بکنند که با کمربندهای انفجاری و تیربار و مسلسل انجام می شود . این شهر صدمه دیده ی فرانسه نیس نام داشت . علیرغم اینکه اروپا در ان زمان نشستهای امنیتی برگزار کرد و فضا را امنیتی اعلام کرد شاهدیم که نتوانست کاری از پیش ببرد چرا که در کمتر از چند ماه اینبار در آلمان همان رویداد تکرار شد . اینبار هم یک مهاجم باز هم با کامیون در بازاری در پایتخت این کشور فاجعه ی فرانسه را رقم زد .

در اجتماع مردمی که برای جشن کریسمس حاضر شده بودند دوازده تن کشته شدند . بعد از این فاجعه داعش با انتشار بیانیه‌ای در خبرگزاری وابسته به خود (اعماق)، اعلام کرد: "یکی از سربازان ما، عملیات برلین را در واکنش به درخواست داعش برای هدف قرار دادن شهروندان کشورهای عضو ائتلاف، اجرا کرد." این است بی شرمی کسانی که خوی متعصبانه دارند . با چه انگیزه و با کدام هوش و ذکاوت سیاسی غرب و اروپا راضی شد با این جنس از گروهها مماشات کند و هشدارها و علامات واضحی را که تقابل با این گروهها را می خواست  نشنیدند .

امروز که داعش در آلمان و جیش الفتح در ترکیه رسوایی به بار آوردند دنیا باید به خود بیاید و اجازه ندهد که بشریت بیش از این بازیچه ی دست متعصبینی شود که می خواهند با زور جهالت خود را بر سرنوشت ملتها تحمیل کنند . غرب و اروپا باید جدی تر به این مساله نگاه کنند و اگر حداقل برای جان و امنیت خود ارزش قائلند راضی نشوند پشت هر گروه بی نام و نشانی برای پیشبرد اهدافشان پنهان شوند . با فرض اینکه محور مقاومت و میدان داری آنها در منطقه به مذاق غربیها خوش نیامد آیا آنها مجازند و عقلا می توانند از ابزار نامشروعی به نام تروریست و تکفیر بهره گیرند ؟ واقعا ارزش داشت که حکومت سوریه به هر بهایی حتی از بین رفتن  جان میلیونها انسان و نابودی یک کشور و ای بسا یک تمدن و فرهنگ ساقط شود ؟ حوادث برلین و فرانسه و ترکیه و دهها نمونه ی مشابه دیگر نشان داد که خیر ارزشش را نداشت.

 

تگ

کامنت