• تا زمانی که امریکایی ها در افغانستان حضور داشته باشند امنیت در این کشور تامین نمی شود

تا زمانی که نیروهای امریکایی در افغانستان حضور داشته باشند صلح و امنیت در این کشور تامین نخواهد شد

کارشناس سیاسی افغان تاکید کرد: تا زمانی که نیروهای خارجی بخصوص نیروهای امریکایی در افغانستان حضور داشته باشند صلح و امنیت در این کشور تامین نخواهد شد.

داکتر عبدالطیف نظری در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری در کابل با اشاره به سفر اخیر "توماس شنون" معاون وزیر خارجه امریکا به افغانستان و دیدارش با مقامات افغان گفت: با توجه به پایان دوره ریاست جمهوری باراک اوباما تحلیل هایی وجود دارد مبنی بر اینکه ممکن است دونالد ترامپ رئیس جمهور جدید امریکا پرونده حضور و جنگ در افغانستان را مختومه اعلام کند و این برنامه بصورت ناقص رها شود.

وی افزود: از اینرو دولت اوباما در آخرین روزهای کاری خود تلاش کرده این اطمینان را به مقامات افغان بدهد که روابط دو کشور آسیب نخواهد دید.

این استاد دانشگاه در کابل عنوان کرد: با وجود این، دلیل اصلی ناامنی ها در افغانستان حضور نیروهای خارجی و امریکایی است زیرا این مساله بهانه ای برای گروه های تروریستی برای جنگ و درگیری است.

به گفته نظری گسترش مناسبات و ایجاد اطمینان برای دولت افغانستان می تواند مهمترین هدف این سفر  را تشکیل دهد ضمن اینکه وضعیت امنیتی افغانستان، تحولات پیرامونی و مانوری که اخیراً روسیه انجام داده در ارتباط با افغانستان و موضع گیری های جدید و جدی داشته باعث نگرانی امریکا در مورد گسترش نفوذ روسیه در افغانستان شده است.

وی اظهار داشت: از سوی دیگر علت اینکه کشورهای پیرامون افغانستان مانند روسیه نسبت به اوضاع این کشور حساس شده اند، آن را رصد می کنند و همواره از تقویت گروه داعش، ناامنی و گسترش مواد مخدر در افغانستان سخن می گویند به خاطر نگرانی هایی است که از حضور نظامی امریکا دارند.

این کارشناس سیاسی گفت: تا زمانی که نیروهای خارجی بخصوص نیروهای امریکایی در افغانستان حضور داشته باشند صلح و امنیت در افغانستان تامین نخواهد شد زیرا هم کشورهای منطقه از جمله روسیه نسبت به این روند واکنش نشان می دهند و حضور نظامی امریکا را در افغانستان تحمل نمی کنند و هم جنگ با امریکا و دولت افغانستان از سوی طالبان ادامه پیدا خواهد کرد.

نظری بیان داشت : بنابر این ریشه ناامنی های افغانستان به حضور نظامی امریکا برمی گردد و تا زمانی که این حضور ادامه داشته باشد کشورهای منطقه هم آرام نمی نشینند و به خاطر اهداف استراتژیک امریکا مردم افغانستان قربانی می شوند.

وی اضافه کرد: با همه این ها این امیدواری وجود دارد که دولت افغانستان بتواند با تدابیر دقیق تر به روند صلح دست پیدا کند و برنامه ای را برای زمانبندی خروج نیروهای خارجی و بویژه امریکایی از افغانستان مورد توجه قرار دهد. در غیر اینصورت ناامنی در افغانستان ادامه پیدا خواهد کرد و افغانستان بیش از گذشته شاهد جنگ های نیابتی و استخباراتی خواهد بود.

 

20 جدی 1395, 13:15 کابل
Comments