دولت افغانستان برای از بین بردن تهدید مخالفان مسلح باید با برنامه ریزی دقیق در فصل زمستان علیه آن ها اقدام کند

آگاه سیاسی و نظامی افغان گفت: دولت افغانستان برای از بین بردن خطر و تهدید مخالفان مسلح باید با برنامه ریزی و سازماندهی دقیق در فصل زمستان علیه آن ها اقدام کند.

جنرال عتیق الله امرخیل در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری در کابل با اشاره به ابراز نگرانی پارلمان افغانستان نسبت به اوضاع امنیتی این کشور بویژه در سال آینده خورشیدی اظهار داشت: نمایندگان پارلمان همواره با مردم مناطق خود در گوشه و کنار کشور در ارتباط هستند و مردم اوضاع را بصورت دقیق به آن ها گزارش می دهند.

وی تصریح کرد: از این لحاظ نمایندگان که از اوضاع مناطق مختلف باخبر هستند، بر این باورند که فعالیت و پیشروی نیروهای دولتی به کندی صورت می گیرد و انتظار دارند که این نیروها با قدرت پیش بروند تا در این فصل سرما که طالبان و سایر مخالفین مسلح دولت فعالیت کمتری دارند از مواضع شان دور و سرکوب شوند.

به گفته این کارشناس مسایل نظامی در صورتی که مخالفین مسلح تا فصل بهار در مواضع خود باقی بمانند و کمک هم به آن ها برسد جنگ شدت پیدا خواهد کرد و این امکان وجود دارد که تلفات غیرنظامیان بیشتر شود.

امرخیل عنوان کرد: در عین حال برای بیرون راندن مخالفان مسلح از مواضع شان نیاز به برنامه ریزی دقیق و سازماندهی قوی است زیرا طرف مقابل هم از امکانات و تجربه جنگی برخوردار است و مسوولان و فرماندهان دولتی باید با سنجش این مسایل وارد کارزار با مخالفین مسلح شوند.

این کارشناس سیاسی گفت: در صورتی که عملیات زمستانی نیروهای دولتی علیه مخالفان مسلح دقیق و قوی انجام شود باعث ضعیف شدن مخالفین خواهد شد.

وی اضافه کرد: پیمان امنیتی بین دولت افغانستان و امریکا بسیار عجولانه امضا شد و از سوی نمایندگان پارلمان هم عجولانه تائید شد اما حالا که نمایندگان می بینند به مواد پیمان عمل نمی شود خواستار تجدید نظر در آن شده اند در حالیکه بررسی و لغو آن هم مدت طولانی را در بر می گیرد.

 

21 جدی 1395, 15:38 کابل
Comments