• دیدار فرمانده نیروهای خارجی مستقر در افغانستان از پاکستان

جنرال جان نیکلسون فرمانده نیروهای خارجی مستقر در افغانستان برای دیدار با برخی مقامات پاکستان ، به این کشور رفت.

 جنرال نیکلسون پس ازگفتگو با جنرال قمر جاوید باجوا فرمانده نیروی زمینی ارتش پاکستان ، برای ارزیابی نتایج عملیات ضد تروریستی موسوم به ضرب عضب از وزیرستان شمالی دیدن کرد.

جنرال باجوا درگفتگو با فرمانده نیروهای خارجی در افغانستان ، ضمن تأکید بر ایجاد مکانیسمی برای امنیت مرزی افغانستان و پاکستان ، حمایت قاطع ناتو را در این خصوص مهم خواند .  دیدار جنرال نیکلسون از پاکستان و گفتگو با مقام عالی نظامی این کشور درباره مبارزه با تروریسم و بخصوص بازدید فرمانده نیروهای خارجی در افغانستان از وزیرستان شمالی ، حاکی از روند بی اعتمادی آمریکا به اسلام آباد در زمینه مبارزه با ترویسم و جلوگیری از تردد تروریست ها از خاک پاکستان به افغانستان و یا برعکس است.

از نظر دولت کابل و فرمانده نیروهای خارجی مستقر در افغانستان ، با وجود ادعای پاکستان درباره موفقیت عملیات ضد تروریستی ضرب عضب در مناطق قبایلی از جمله در وزیرستان شمالی ، این مناطق به مکانی برای پشتیبانی انسانی و تجهیزاتی از گروه طالبان در افغانستان تبدیل شده است. این اتهام افغانستان ، آمریکا و ناتو علیه پاکستان در حالی است که دولت و ارتش این کشور با رد آن، عملیات ضرب عضب را نقطه عطفی در مبارزه علیه افراط گرایی در مناطق قبایلی می دانند که موجب زمین گیر شدن تروریست ها در مناطق مرزی افغانستان و پاکستان شد . حتی دولت پاکستان بارها اعلام کرده که عدم همکاری ارتش افغانستان و ناتو در مناطق مرزی برای جلوگیری از فرار تروریست ها از مناطق قبایلی به داخل افغانستان موجب شده تا عملیات ضرب عضب نتواند به اهداف خود به طور کامل دست پیدا کند.

روند فزاینده بی اعتمادی متقابل بین افغانستان و پاکستان در مبارزه با تروریسم که ناتو هم موضع مشابه کابل را دارد، سبب شده تا افراط گرایی دراین دو کشور و حتی در سطح منطقه به دلیل فقدان اجماع نظر و همکاری مشترک کابل و اسلام آباد،رو به گسترش برود.

دیدار فرمانده نیروهای خارجی از پاکستان فرصتی است تا ناتو و اسلام آباد که مدعی مبارزه با تروریسم در افغانستان هستند،سازوکاری برای مقابله مشترک با تروریسم تعریف و اجرا کنند که این مسئله بتواند موجب اعتماد دولت کابل به طرح چنین ادعاهایی بشود.

پاکستان که از نظر منتقدان از تروریسم و مسئله مبارزه با آن،استفاده ابزاری می کند،به کمک های آمریکا چشم دوخته است. پاکستان که در سال های گذشته کمک های قابل توجهی از آمریکا برای مبارزه با افراط گرایی و کمک به مهار خشونت در افغانستان دریافت می کرد،با محدود شدن این کمک ها مواجه شده است. شاید دولت اسلام آباد از بازدید فرمانده آمریکایی نظامیان خارجی مستقر در افغانستان از پاکستان و بازدید وی از وزیرستان شمالی به منظور طرح ضرورت تداوم حمایت های کاخ سفید از مبارزه با تروریسم در پاکستان استفاده کرده باشد تا بتواند بخشی از مشکلات مالی در دیگر بخش ها را حل کند.

 

21 جدی 1395, 18:19 کابل
Comments