21 حوت 1395, 13:02 کابل

بندر چابهار از گزینه های بسیار خوب برای تاجران افغان به شمار می رود و پروژه های خوبی هم در آن در حال اجرا است

سفیر افغانستان در جمهوری اسلامی ایران گفت: بندر چابهار از گزینه های بسیار خوب برای تاجران افغان به شمار می رود و پروژه های خوبی هم در آن در حال اجرا است.

نصیر احمد نور در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری با اشاره به اقدامات پاکستان مبنی بر مسدود کردن مرزهایش با افغانستان و ایجاد مشکل برای تاجران افغان و رفت و آمد بین دو کشور اظهار داشت: بندر چابهار در ایران از گزینه های بسیار خوب برای تاجران افغان بوده و پروژه های خوبی هم در آن حال اجرا است.

وی افزود: افغانستان و همسایگانش باید در یک فضای صمیمی و توام با اعتماد متقابل به همکاری با هم بپردازند و دولت ها نباید باعث مسدود شدن مرزها و رفت و آمد مردمان این کشورها شوند.

به گفته سفیر افغانستان در تهران بر اساس اطلاعات موجود تا پایان سال جاری ظرفیت پهلو گرفتن کشتی های حامل کالا در این بندر از دو و نیم میلیون تن به هشت و نیم میلیون تن می رسد.

آقای نور با اشاره به سفر اخیر خود به بندر چابهار گفت: از نزدیک جریان کار را که به شدت پیش می رود مشاهده کرده و در جریان سرمایه گذاری های کلانی که می شود قرار دارد، به عنوان مثال کشور هند سرمایه گذاری هایی را آغاز کرده، بخش خصوصی افغانستان هم حضور فعالی دارد و دولت افغانستان نیز علاقمند به سرمایه گذاری در این بخش است ضمن اینکه کشورهای دیگری هم از منطقه و خارج از منطقه در حال بررسی سرمایه گذاری در بندر چابهار هستند.

سفیر افغانستان در جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد که راه اندازی بندر چابهار تحولی عمده در تبادلات تجاری منطقه به شمار می رود و این بندر با موقعیتی که دارد می تواند به عنوان یک بندر محوری در منطقه مطرح شود که نه تنها برای افغانستان بلکه برای کشورهای آسیای میانه و قفقاز و دیگر کشورها که می خواهند با افغانستان و آسیای میانه روابط تجاری برقرار کنند مفید خواهد بود.

وی با اشاره به بحث توزیع پاسپورت های جدید برای مردم افغانستان هم گفت: کار برای توزیع پاسپورت های الکترونیکی به شدت جریان دارد، برای توزیع این پاسپورت ها برای مهاجرین مقیم ایران هم تاکنون هیات هایی برای بررسی موضوع به ایران آمده اند و به زودی شاهد آغاز طرح خواهیم بود.

 

تگ

کامنت