30 ثور 1396, 12:35 کابل

امروز دمکراتیک ترین نظام اسلامی مستقر در جهان که برای مردم بیشترین حق را قایل است، نظام جمهوری اسلامی ایران است

کارشناس و فعال سیاسی-فرهنگی افغان تاکید کرد: امروز دمکراتیک ترین نظام اسلامی مستقر در جهان که برای مردم بیشترین حق را قایل است و مردم در تمام عرصه ها و صحنه ها حضور دارند نظام جمهوری اسلامی ایران است.

دکتر سید وحید ظهوری حسینی در گفت وگو با خبرنگار رادیو دری با اشاره به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراها در جمهوری اسلامی ایران که با حضور پرشور و گسترده مردم برگزار شد، اظهار داشت: انتخاباتی که پی هم در ایران اسلامی برگزار می شود نشانه دمکراتیک بودن این نظام اسلامی  است و دنیا هم که شاهد این قضیه است نمی تواند آن را کتمان کند.

عضو موسس بنیاد علمی-فرهنگی کوثر گفت: کشورهای دنیا و از جمله افغانستان می توانند برای برگزاری آرام و دمکراتیک انتخابات از جمهوری اسلامی ایران الگو برداری کنند.

وی با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که قرار است در سال آینده برگزار شود تصریح کرد: استفاده از تجارب برگزاری انتخابات دمکراتیک برای همه کشورها ضرورت دارد و افغانستان هم می تواند از این تجارب استفاده کند.

این کارشناس سیاسی عنوان کرد: الگوی خوبی که جمهوری اسلامی ایران به دنیا ارایه داده این است که تمام نامزدها برنامه های خود را اعلام می کنند، بصورت مسالمت آمیز باهم مناظره می کنند و در نهایت این مردم هستند که تصمیم می گیرند.

به گفته ظهوری حسینی در سایر کشورها و از جمله افغانستان هم می شود از این الگو بهره گرفت و به مردم ارزش قایل شد و نباید اینگونه باشد که از مردم سوء استفاده شود. گرفتن رای از مردم در حقیقت گرفتن وکالت از مردم است تا به آن ها خدمت شود، نتایج انتخابات هم باید توسط افراد معتمد اعلام و از سوی طرفین پذیرفته شود و همه چیز در امنیت پیش برود.

این صاحبنظر افغان یادآور شد که جوامع بشری در دنیا علاقمند اتحاد و همکاری و استفاده از نتایج مثبت روندها و اتفاقات هستند، جمهوری اسلامی ایران هم به یک الگو تبدیل شده است اما کشورها و دولت هایی هم هستند که شیطنت می کنند و فقط به دنبال اهداف و منافع خود هستند، آنان از گرایش های خاصی در درون کشورها پیشتیبانی می کنند و تلاش دارند که برخی اختلافات جزئی را بزرگ کنند که باعث برخوردهایی هم می شود.

ظهوری حسینی ادامه داد اما امروز دنیا شاهد است که در جمهوری اسلامی ایران یک نظام مردمسالار حاکم است و استکبار جهانی به سرکردگی امریکا با لطمه ای که از پیروزی انقلاب اسلامی ایران خورده سعی می کند اجازه ندهد که کشورهای دیگر از این الگو استفاده کنند.

وی اضافه کرد: با همه این ها در بحث بیداری اسلامی بسیاری از کشورهای اسلامی از جمهوری اسلامی ایران الگوبرداری کردند و این مساله به اثبات رسید که اگر مردم قیام کنند، با همه مشکلات، بالاخره می توانند به قدرت برسند.

 

تگ

کامنت