• تاکید مجدد موگرینی بر حمایت اتحادیه اروپا از برجام

"فدریکا موگرینی " مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا باردیگر از توافق برنامه جامع اقدام مشترک «برجام» حمایت کرده است .

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه شنبه در پارلمان اروپا  تاکید کرد این اتحادیه از مذاکرات هسته ای ایران حمایت کرده و  حامی برجام است. موگرینی پیشتر نیز با تاکید بر این که «برجام» متعلق به جامعه بین المللی است خاطر نشان کرده بود ؛ برجام توافقی  نیست که دوجانبه تنظیم شده باشد و بتوان تغییری در آن اعمال کرد.

این اظهارات واکنشی به تحرکات و مواضع  ضد برجامی کاخ سفید است که با لابی های غیرمتعارف نماینده آمریکا در آژانس بین المللی انرژی اتمی تشدید شده است. «نیکی هیلی» نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد مدعی است؛  برنامه جامع اقدام مشترک توافقی ناقص و محدود است و باید درباره مفاد آن دوباره مذاکره شود. مشابه همین  اظهارات  را «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی روز سه شنبه در آرژانتین مطرح کرد و خواستار اصلاح و یا در صورت امکان لغو آن شد. 

 برخی تحلیل گران معتقدند دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به جای پاره کردن توافق هسته ای ایران، تلاش می کند سیاست های نظارتی سختگیرانه تری را توسط   آژانس بین المللی انرژی اتمی  در چار چوب برجام به ایران  تحمیل کند .از  جمله این اقدامات  درخواست دسترسی به سایت های نظامی است .آمریکا همچنین به دنبال لغو مفادی از توافق درباره  "مهلت انقضا" است که حذف برخی محدودیت های برنامه هسته ای ایران را پس از پایان مهلت 10 سال امکان پذیر می کند. اما اینکه ترامپ تا چه اندازه  می تواند استراتژی های جدیدی را علیه ایران  اجرا کند  ، جای بحث است .  برخی تحلیلگران این جریان را در چار چوب  ماجراجویی جدید امریکا در  دوره ترامپ  ارزیابی می کنند و این فرضیه را مطرح می کنند که امریکا اکنون در حال تست زدن بر روی واکنش ایران است .بهانه این فضا سازی  ها توان دفاع موشکی ایران  است .امریکا با ورود به  این موضوع  تلاش می کند ادعاهای سوخته  را باردیگر دستاویز جریان ایران هراسی قرار دهد.موضوعی که بسیاری از محافل سیاسی و حتی سازمان ملل را نیز نگران  کرده است .

"توماس کانتری من " دستیار وزیر خارجه پیشین آمریکا درامور امنیت بین المللی وهسته ای هشدار داده است  که طرح ادعاهای بی اساس علیه تهران به انزوای بین المللی آمریکا می انجامد .وی با انتشار مقاله ای در تارنمای سی ان ان - دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و نیکی هیلی نماینده این کشور در سازمان ملل را متهم به بی توجهی به واقعیت ها کرد و از کاخ سفید خواست به جای بهانه تراشی علیه برجام - به گزارش های آژانس بین المللی انرژی اتمی توجه کند .

کمال  خرازی رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ایران روز سه شنبه در نشست خبری مشترک با "گرث ایوانز»Gareth Evans  وزیر امور خارجه اسبق استرالیا در محل شورای راهبردی روابط خارجی گفت : اگر آمریکا از برجام خارج شود- جمهوری اسلامی ایران برای هر سناریویی آماده است و برای هر گزینه ای برنامه های مختلف دارد .

22 سنبله 1396, 16:54 کابل
Comments