07 عقرب 1396, 19:13 کابل
  • ایران و عراق با اتحاد و همبستگی می توانند قدرت امریکا را در منطقه و جهان محدود کنند

دو کشور اسلامی ایران و عراق با اتحاد و همبستگی و گسترش روابط منطقه ای می توانند قدرت امریکا را در منطقه و جهان محدود کنند

کارشناس سیاسی-مذهبی افغان تاکید کرد: دو کشور اسلامی ایران و عراق با اتحاد و همبستگی و گسترش روابط منطقه ای می توانند قدرت امریکا را در منطقه و جهان محدود کنند.

مولوی عبدالمالک ضیایی در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری گفت: در گذشته ها دشمنان اسلام بین ایران و عراق جنگی را به راه انداختند اما امروز دو کشور اسلامی متحد هستند و عراقی که امریکایی ها چشم به آن دوخته بودند و به فکر تاراج منابع آن و تحت سلطه قرار دادن آن بودند امروز تا حدی رهایی یافته و روابط خوبی هم با جمهوری اسلامی ایران دارد.

وی افزود: در شرایطی که امریکا تلاش می کند نفوذ خود را در کشورها افزایش دهد سفرهای مقامات عراقی به جمهوری اسلامی ایران و گسترش روابط دو کشور اقدامی نیک است و عراق می تواند از مشورت ها و راهنمایی های مسوولان نظام اسلامی استفاده کند.

این کارشناس سیاسی اظهار داشت: این دو کشور اسلامی با اتحاد و یکپارچگی و برنامه های مشترک می توانند قدرت امریکایی ها را در منطقه و جهان محدود کنند و این پیام را به کشورهای در حال رشد بدهند که می توانند از دست درازی های امریکایی ها جلوگیری کنند. همچنان وحدت و یکپارچگی کشورهای اسلامی مانند ایران و عراق می تواند توطئه های دشمنان اسلام و بویژه امریکا و سردمداران آن ها را خنثی کند.

مولوی ضیایی با اشاره به برگزاری همه پرسی جدایی اقلیم کردستان عراق که چندی پیش اتفاق افتاد،  عنوان کرد: پشت این قضیه امریکا و رژیم اسرائیل قرار دارد، آنان همواره تلاش کرده اند کشورهایی را که برنامه هایی در آن ها داشته اند تضعیف کنند و در محاصره اقتصادی یا نظامی قرار دهند که البته موفق هم نبوده اند.

به گفته این کارشناس افغان امریکا و اسرائیل از ضعف و آسیب پذیری که در رابطه با کردستان عراق وجود داشت سوء استفاده کردند و سعی داشتند این منطقه را از بدنه عراق جدا کنند و با مستقر کردن نیروهای تحت امر خود در آن به اهداف خود در این منطقه برسند.

وی اضافه کرد: امریکایی ها در حال حاضر حداقل به عنوان مشاور در عراق حضور دارند و اگر به فکر تجزیه عراق نبودند می توانستند با همه پرسی جدایی اقلیم کردستان مخالفت جدی کنند تا مساله با تفاهم حل و فصل شود اما آن ها فقط بصورت مرموز اعلام کردند که زمان همه پرسی هنوز فرا نرسیده است، به هر صورت امریکایی ها و رژیم اسرائیل به اهداف شوم خود در منطقه نمی رسند و برنامه های آن ها با شکست مواجه خواهد شد.

 

تگ

کامنت