12 جدی 1396, 17:50 کابل
  •  سایه روشن های اعتراضات و اغتشاشات در ایران

در  چند روز اخیر برخی شهرها ی ایران در اعتراض به گرانی ؛ استمرار بیکاری و اوضاع بد معیشتی و نیز عدم رسیدگی به شکایات مال باختگان موسسات مالی  شاهد تجمع هایی بوده اند.

 این اعتراض ها در برخی مناطق به درگیری و تخریب  اموال و اماکن منجر شده  و مطابق گزارش های منتشرشده شماری کشته و مجروح نیز بدنبال داشته است .

 این وقایع سوالات و گمانه های زیادی را در پی داشته است. بسیاری از شبکه های خبری و رسانه های بیگانه  همگام با  توئیتت های متناوب از سوی عناصر معلوم الحال در واشنگتن و ریاض  تا کنون سعی کرده اند با سوار شدن بر موج  این جریان  آن را  تا سطح یک حرکت براندازانه و مهندسی  شده علیه اصل نظام پیش ببرند . استقبال دشمنان قسم خورده ملت ایران ،از  گروهک منافقین تا صدور بیانیه از سوی کاخ سفید  ،اوج  خشنودی آن ها از این قضایا را نشان می دهد .

سوال مهم این است که  به این  حوادث چگونه  و بر اساس  چه فرضیه ای باید نگاه کرد . ایا شدت این اعتراضات  به  اندازه ای  است که برخی محافل معاند نظام جمهوری اسلامی القاء می کنند  و یا اینکه  مطابق فرضیه دیگری  مسئله را باید  جریانی هدایت شده از بیرون دید که ربطی به مشکلات درونی در بعد اقتصادی و اجتماعی ندارد و  این بار نیز همچون گذشته می شود از ان عبور کرد و بر ان فائق آمد .

اما فرض سوم این است  که مسئله را  نه  "سیاه "  و  نه   "سفید"  دید ، بلکه باید لایه های خاکستری راهم دید. اظهارات دیروز علی شمخانی دبیر شورای‌عالی امنیت ملی ایران در گفت‎وگو با شبکه المیادین را می توان  پاسخی به برخی از این شبهات و فرضیه ها دانست .

دبیر شورای عالی امنیت  ملی ایران روز دوشنبه در تحلیل این حوادث تاکید کرد؛ آنچه در اینترنت و فضای مجازی در روزهای اخیر علیه جمهوری اسلامی ایران رخ می‌دهد جنگ نیابتی علیه ملت ایران است که در قالب  هشتگ‎ها و پیام مربوط به اوضاع ایران ، از امریکا، انگلیس، عربستان و دیگر کشورها هدایت می شوند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: هدف از دخالت خارجی سازمان یافته، جلوگیری از پیشرفت ایران است و لذا سعی دارند کشور را از داخل فرو بپاشند.

شمخانی  البته در تحلیل علل و عوامل این اعتراضات  به عدم رضایت  مردم از اوضاع اقتصادی نیز اشاره کرد .

تجربه  انقلاب اسلامی نشان می دهد تهدیدات خارجی و آسیب‌های موجود در بخش‌های غیراقتصادی فاقد قدرت تهدیدزایی موثر برای کشور است.در حالیکه حوزه اقتصاد و عدم توجه به بهبود فضای تولید واشتغال ؛ می تواند نقطه آسیب پذیری  جامعه باشد.

شکی نیست که بیان نارسایی و مشکلات، در این زمینه ها حق مردم و نشان دهنده پویایی جامعه است . در این نکته نیز تردید نیست  که  در نظام جمهوری اسلامی  ظرفیت ها و سازو کارهای  قانونی برا ی بیان مشکلات و پیگیری مطالبات مردم  بعنوان یک اصل  مهم در قانون اساسی پیش بینی شده است . برگزاری تجمعات برای ابراز نارضایتی نیز از حقوق اساسی جامعه  است و راهکار قانونی خود را  دارد .

 نکته  مهم دیگر در این زمینه نحوه عملکرد  قوه قضائیه در رسیدگی به مفاسد اقتصادی و نقش نمایندگان مردم در مجلس  است که قاعدتا برای دفاع از حقوق مردم و رفع نگرانی ها و ارائه راهکار و تدوین قوانین مورد لزوم برای عبور از تنگناها درکنار قوه مجریه  فعالیت  می کنند . دراین زمینه  نقش رسانه  ها درانعکاس مشکلات و نقد کارشناسانه مسایل  نیز می تواند گره گشای بسیاری از ابهامات و پاسخ به  گمانه زنی های نادرست باشد . همه این عناصر کمک  می کند  تا راه درست ومسیر صحیح از بیراهه مشخص شود . با این حال  در کنار همه این  مولفه ها نباید از جریان های مخرب بیرونی غافل شد . یعنی همان  جریانی که صحنه گردان اتفاقات تلخ پنج روز گذشته در برخی شهرهای ایران بوده  است .

ازاینرو در تحلیل این رخداد ها و تشخیص  سایه روشن های ان ، باید مرز بین مشکلات معیشتی و مطالبات واقعی  مردم از دولت و مسوولان  اجرایی و اهداف دشمنان  ملت  ایران را از یکدیگر تفکیک  کرد  .  

کامنت