21 جدی 1396, 15:37 کابل
  • جنگ عربستان سعودی و ویرانی زیرساخت های آموزشی یمن

زیرساخت های آموزشی یکی از مهمترین اماکن و دانش آموزان یکی از اصلی ترین گروههای هدف در جنگ عربستان سعودی علیه یمن محسوب می شوند.

جنگ نامتقارن عربستان سعودی علیه یمن در آستانه پایان سومین سال خود قرار دارد. علاوه بر پیامدهای کوتاه مدت و محسوسی نظیر کشته و زخمی شدن بیش از 50 هزار شهروند یمنی، این جنگ پیامدهای درازمدتی نیز داشته است. یکی از مهمترین پیامدهای درازمدت این جنگ برای یمن، از بین رفتن زیرساخت های آموزشی، کشته و زخمی شدن کودکان و محروم شدن کودکان از تحصیل است. به عبارت دیگر، در یمن کنونی در اثر جنگ و بمباران روزانه جنگنده های سعودی، امکانات فیزیکی آموزشی از بین رفته است. در همین راستا، شبکه الجزیره قطر در گزارشی با اشاره به اوضاع بد بخش آموزشی یمن از آغاز حملات ائتلاف متجاوز عربستان به این کشور، از تخریب حدود 1400 مدرسه در یمن خبر داد. این در حالی است که مؤسسه بین ‌المللی «آکسفام» تعداد مدارس تخریب شده در یمن را 1600 مدرسه اعلام کرده است.

از بین رفتن مدارس به معنای تخریب نظام آموزشی در یمن است. طبق گزارش صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) حدود چهار و نیم میلیون کودک یمنی از تحصیل محروم شدند. از بین رفتن زیرساختهای آموزشی یکی از علل محرومیت کودکان یمنی از تحصیل است. حدود سه میلیون یمنی در داخل این کشور آواره شدند که کودکان بخش مهمی از این جمعیت آواره را تشکیل می دهند. در همین حال، مدارسی که تخریب نشدند نیز اغلب برای اسکان آوارگان یمنی مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر این، هزاران معلم نیز مانند دیگر اقشار یمنی در اثر این جنگ، کشته، زخمی یا آواره شدند و امکان فعالیت آموزشی برای آنها در مناطق مختلف یمن وجود ندارد. این در حالی است که بیش از 70 درصد معلمان یمنی نیز ماهها است که حقوقی دریافت نکردند و به همین دلیل و برای تامین حداقلی نیازهای خانواده شان ضمن اینکه در محیط کار خود حاضر نمی شوند بلکه مجبور به پیدا کردن منبع درآمدی دیگری غیر از معلمی هستند.

در کنار این مسایل باید به معضل بزرگ سوء تغذیه و بیماری به خصوص وبا درباره کودکان نیز اشاره کرد. نه تنها امکانات فیزیکی آموزشی در یمن فراهم نیست بلکه سلامت جسمی و روانی کودکان یمنی نیز شدیداً تحت تاثیر جنگ به پائین ترین سطح کاهش یافته است. «بیسمارک سوآنگین»، کارشناس ویژه سازمان ملل متحد معتقد است که «جنگ در یمن، جنگ علیه کودکان است که در اثر سوء تغذیه یا بیماری وبا در انتظار مرگ هستند.» مجموع این شرایط سبب شد که سازمان ‌های بین ‌المللی اوضاع آموزشی در یمن را به دلیل جنگ علیه این کشور «فاجعه بار» توصیف ‌کنند.

اگرچه همه تبعات جنگ، سنگین است، اما تبعات آموزشی وخیم تر هستند زیرا با آینده کشور درگیر جنگ به خصوص کشوری که در موضع ضعیف تری قرار دارد، مرتبط است. مرگ هر کودک یا محروم شدن هر کودک از تحصیل تاثیر مستقیمی بر آینده یک کشور دارد. این شرایط اکنون در حالی برای یمن وجود دارد که این کشور به عنوان فقیرترین کشور جهان عرب به نیروی انسانی کارآمد و آموزش دیده نیاز ضروری دارد.

 

کامنت