24 دلو 1396, 14:02 کابل

اوضاع افغانستان و کشورهای همسایه و آسیای میانه متأثر از یکدیگر است از اینرو همه باید در جهت بهبود اوضاع در کشورهای خود و سایر کشورها تلاش کنند

کارشناس و فعال سیاسی افغان گفت: اوضاع افغانستان و کشورهای همسایه و آسیای میانه متأثر از یکدیگر است از اینرو همه باید در جهت بهبود اوضاع در کشورهای خود و سایر کشورها تلاش کنند.

محراب الدین صافی در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری در رابطه با  سفر رئیسان ستاد ارتش برخی کشورهای آسیای میانه و پاکستان به افغانستان اظهار داشت: سفر مقامات ارشد نظامی کشورهای دوست به افغانستان و تبادل اطلاعات و افکار نظامی بین آنان مفید و در روند تامین صلح و امنیت در افغانستان تاثیرگذار خواهد بود.

وی افزود: روابط نزدیک و دوستانه کشورهای همسایه در عرصه های مختلف به نفع همه است. مساله امنیت هم، اکنون به یک مساله بین المللی تبدیل شده و اگر مشکل امنیتی در یک کشور وجود داشته باشد تنها مربوط به آن کشور نیست و امنیت و ناامنی در یک کشور بر کشورهای دیگر هم تاثیر می گذارد.

والی سابق کاپیسا عنوان کرد: در حال حاضر روابط و همکاری های نیکی بین افغانستان و کشورهای آسیای میانه وجود دارد اما اگر در یکی از کشورها مشکلاتی ایجاد شود به کشورهای دیگر هم سرایت می کند به همین دلیل همکاری بین کشورهای آسیای میانه و کشورهای همسایه با افغانستان در عرصه های مختلف سیاسی، امنیتی و اقتصادی ضروری است.

به گفته صافی افغانستان کشوری متأثر از جنگ و تروریزم است و کشورهای آسیای میانه هم برای در امان ماندن از نفوذ و اثرات منفی این مساله باید همکاری خوبی با افغانستان داشته باشند و مشکلات داخل این کشور هم حل شود.

وی با اشاره به سفر محمد حنیف اتمر رئیس شورای امنیت ملی ریاست جمهوری افغانستان به برخی کشورهای آسیای مرکزی هم اظهار کرد: چنین سفرها، گفت و گوها و همکاری ها در نتیجه آن می تواند نتایج مطلوبی را در بحث مقابله و جلوگیری از ناامنی و فعالیت های تروریستی درپی داشته باشد.

 

تگ

کامنت