09 حوت 1396, 16:12 کابل

افغانستان از قربانیان اصلی تروریزم بین المللی است است و اعضای جامعه بین المللی باید به این کشور برای خلاصی از شر تروریزم کمک کنند

کارشناس سیاسی  افغان گفت: افغانستان از قربانیان اصلی تروریزم بین المللی است است و اعضای جامعه بین المللی باید به این کشور برای خلاصی از شر تروریزم کمک کنند.  

محمد عزیز بختیاری در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری با اشاره به شرکت و سخنرانی عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد اظهار داشت: شرکت عبدالله در این اجلاس جهانی حقوق بشری بسیار مهم بود زیرا سال ها است که حقوق انسانی مردم افغانستان پایمال می شود و مردم این کشور قربانی تروریزم بین المللی و به دنبال تغییر این وضعیت هستند.

این استاد دانشگاه در کابل عنوان کرد: تروریزم با حمایت کشورهای منطقه و بین المللی در افغانستان فعالیت می کند بنابراین کشورهای مختلف دنیا باید به مردم این کشور کمک کنند تا دیگر قربانی تروریزم بین المللی نشوند.

وی افزود: تلاش های زیادی هم از سوی حکومت افغانستان صورت گرفته تا تلفات غیرنظامیان در این کشور کاهش پیدا کند و بر اساس آمارها می توان گفت تلفات غیرنظامیان نسبت به سال های گذشته تا حدی کاهش پیدا کرده اما از طرف دیگر تلاش برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان برای کشور هزینه مالی و جانی در بخش نظامی به دنبال دارد.

بختیاری تصریح کرد: تروریست ها در مناطق مختلف معمولاً از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده می کنند و چون نظامیان افغان نمی خواهند آسیبی به غیرنظامیان برسد، تروریست ها هم جان سالم بدر می برند و خود نظامیان افغان و نیروهای خارجی در معرض خطر و تلفات قرار می گیرند.

این کارشناس سیاسی در رابطه با این موضوع که عبدالله عبدالله پاکستان را مسوول حملات و دهشت افکنی در افغانستان دانسته گفت: پاکستان همواره در امور افغانستان دخیل بوده و نسبت به این کشور سوء نیت داشته، رهبران مخالفین مسلح حکومت افغانستان در پاکستان زندگی می کنند و نیروهای مخالف در آنجا تجهیز و تقویت می شوند.

این کارشناس افغان یادآور شد: اسامه بن لادن رهبر اسبق شبکه تروریستی القاعده در پاکستان هدف قرار گرفت و کشته شد در حالی که پاکستان حضور وی را در این کشور انکار می کرد. ملا عمر رهبر اسبق طالبان هم در پاکستان از دنیا رفت و تعدادی دیگر از رهبران و سران طالبان هم در پاکستان کشته شدند.

وی اضافه کرد: نیروهایی در تمام دنیا حضور دارند که از وجود تروریزم برای مقاصد اقتصادی و سیاسی خود به نحوی استفاده می کنند، مردم افغانستان هم قربانی تروریزم بین المللی بوده اند، مردم افغانستان به تنهایی نمی توانند این بلا را دفع کنند از اینرو کشورهایی که به انسانیت و حقوق بشر فکر می کنند باید به افغانستان در این زمینه کمک کنند.

 

تگ

کامنت