•  هشدار درباره شکست برجام از وین تا تهران

تلاش‌های  ترامپ برای بی‌اعتبار ساختن برجام و حتی خروج از آن یکبار دیگر در صدر مسائل مرتبط با برجام قرار گرفته است

«یوکیا آمانو» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی  روز دوشنبه در بیانیه‌ای   در باره عواقب  فشارهای آمریکا برای به شکست کشاندن برجام هشدارداد . آمانو که در نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین سخن می گفت تصریح کرد: توافق هسته ای ایران نمایانگر یک دستاورد چشمگیر در عرصه راستی آزمایی فعالیت هسته ای است و اگر قرار باشد توافق هسته ای شسکت بخورد باید گفت این به مثابه یک شکست بزرگ برای راستی آزمایی هسته ای و چندجانبه گرایی در این بخش خواهد بود
 همزمان در تهران نیز موضوع  پیامدهای  عهد شکنی امریکا در پایبندی به برجام  مهمترین محور مذاکرات وزیر خارجه فرانسه  در تهران بود .  

حسن روحانی» رئیس جمهوری اسلامی ایران  روز دوشنبه در دیدار «ژان ایو لودریان»،  وزیر امور خارجه فرانسه در تهران،  با تأکید بر ضرورت حفظ برجام در راستای توسعه امنیت، ثبات و همکاری‌های منطقه‌ای، هشدار داد و گفت : بر هم خوردن توافق هسته ای نقطه پشیمانی همگان خواهد بود.

وزیر امور خارجه فرانسه البته در مذاکراتش در  تهران   تاکید کرد که اروپا بویژه فرانسه متعهد و علاقمند به اجرای برجام با وجود فشارهای آمریکا است.با این حال برخی رفتارها و اظهارات مقامات اروپایی در اجرای برنامه جامع اقدام مشترک «برجام » و  تاثیر پذیری از فشار آمریکایی ها  همچنان مورد انتقاد ایران است .

صباح زنگنه  کارشناس روابط بین الملل معتقد است  : آمریکا تلاش می کند محتوای برجام را از بین ببرد و با روش‌های دیگری مانند افزایش تحریم‌ها علیه ایران، فشارها را نیز گسترش دهد.

در این زمینه چند نکته مهم  وجود دارد که بعضاً تکراری به نظر می‌رسد ولی همچنان باید مورد تاکید قرار گیرد :
نخست آنکه مرجع رسیدگی و اظهارنظر در مورد  برجام، ترامپ و کاخ سفید نیست بلکه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است که توسط یوکیو آمانو مراتب پایبندی ایران به برجام برای دهمین  بار متوالی اعلام  شده است .
نکته دوم ؛ منافع برجام برای ایران است که اگر تحت تاثیر تصمیمات نابخردانه و یکجانبه آمریکا قرار باشد خدشه‌ای به آن وارد شود، طبعاً ایران هم تصمیماتی متناسب با رفتار واشنگتن اتخاذ خواهد کرد. 
نکته سوم ؛ نوع واکنش و تصمیم گیری  در این زمینه  از جانب   کشورهای اتحادیه اروپاست  .

"سور لودگارد"؛کارشناس  و استاد علوم سیاسی در نروژ می گوید : "چنین اقداماتی  با سیاسی کاری و بهانه جویی انجام می گیرد، ایران کاملا به توافق پایبند بود و آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز این نکته را بی هیچ ابهامی بیان کرده است. اتحادیه اروپا نیز کاملا به این توافق پایبند است و علت پایبندی نیز این است که سرمایه گذاری سیاسی زیادی روی این توافق کرده است و اتحادیه اروپا در همکاری با ایران منافع اقتصادی دارند ."

در واقع سیاست ‌های مخرب ترامپ ، اتحادیه  اروپا را نگران  کرده است . بنابراین  اگر چاره ای در این زمینه اندیشیده نشود و اروپا مسیر خود را از  لجاجت های غیر منطقی امریکا  جدا نکند قطعا بازنده این بازی سیاسی خواهد بود . 

15 حوت 1396, 10:37 کابل
کامنت