داعش یک خطر منطقه ای و جهانی است و بدون همکاری کشورهای قدرتمند منطقه مانند جمهوری اسلامی ایران و روسیه امکان مبارزه با آن وجود ندارد

دیپلمات سابق افغانستان تاکید کرد: داعش یک خطر منطقه ای و جهانی است و بدون همکاری کشورهای قدرتمند منطقه مانند جمهوری اسلامی ایران و روسیه امکان مبارزه با آن وجود ندارد.

احمد سعیدی در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری در رابطه با دعوت حنیف اتمر مشاور امنیت ملی افغانستان از جمهوری اسلامی ایران و روسیه جهت همکاری اطلاعاتی برای مبارزه با داعش اظهار داشت: این دعوت منطقی است زیرا از یک طرف امریکایی ها متهم به حمایت از داعش در افغانستان هستند و از سوی دیگر طی هفده سال گذشته نتوانستند کاری را که باید در مبارزه با تروریزم انجام دهند.

این کارشناس سیاسی گفت: حضور داعش یک خطر منطقه ای و جهانی است و بدون همکاری دیگر کشورها مانند ایران و روسیه امکان بیرون راندن این بلا از افغانستان وجود ندارد بنابراین بدون همکاری این کشورها همانگونه که امریکا در گذشته ناموفق بود در آینده هم موفقیتی نخواهد داشت و مردم نسبت به مبارزه صادقانه امریکا با داعش تردید دارند.

وی افزود: داعش اکنون در افغانستان حضور دارد و ممکن است این حضور در آینده برای نفوذ به آسیای میانه در شمال افغانستان بیشتر شود اما اینکه برخی مقامات افغان حضور داعش را کمرنگ جلوه می دهند به خاطر جلوگیری از تشویش افکار عمومی است.

سعیدی در رابطه با اظهارات برخی مقامات روسی در مورد کمک به نیروهای داعش توسط بالگردهای ناشناس و توضیح خواستن از امریکایی ها در این خصوص عنوان کرد: چنین مسایلی در افغانستان شنیده می شود اما اگر روس ها اسنادی در این زمینه دارند باید ارایه کنند.

وی در مورد تلاش ها برای جایگزینی سلاح های امریکایی به جای سلاح های روسی در افغانستان هم گفت: سلاح های روسی سلاح های کارآمدی بود اما امریکایی ها آن ها را در افغانستان به نوعی از بین بردند، سلاح های امریکایی چون توسط شرکت های خاصی ساخته می شوند که حیف و میل مالی در آن ها صورت می گیرد کارآمد نیستند به هر صورت امریکایی ها اکنون چون در افغانستان قدرت دارند به دنبال این مسایل هستند.

 

تگ

15 حوت 1396, 13:32 کابل
کامنت