مساله صلح با مخالفین مسلح مربوط به مردم این کشور است و آن ها هستند که باید در مورد چگونگی آن تصمیم بگیرند

عضو ارشد شورای عالی صلح افغانستان تاکید کرد: مساله صلح با مخالفین مسلح مربوط به مردم این کشور است و آن ها هستند که باید در مورد چگونگی آن تصمیم بگیرند.

محمد اسماعیل قاسمیار در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری اظهار داشت: سیاست شورای عالی صلح افغانستان این بوده که نمایندگان این شورا و دولت کابل با نمایندگان طالبان بدون پیش شرط پشت میز مذاکره حاضر شوند.

وی با اشاره به بحث اعطای کنترل بخش هایی از افغانستان به طالبان که از سوی گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی مطرح شده، افزود: پشت میز مذاکره شرایط طرفین مطرح می شود، مذاکره صورت می گیرد و احتمالاً توافقاتی حاصل می شود بنابراین نیازی نیست که افرادی اعطای سهمیه به طالبان یا مسایل مشابه را مطرح کنند.

مشاور امور بین الملل شورای عالی صلح افغانستان عنوان کرد: مساله صلح مربوط به مردم افغانستان است و این مردم صلاحیت آن را در دست دارند. هرچند اقشار مختلف مردم پشتیبانی خود را از برنامه صلح افغانستان اعلام کرده اند اما تا زمانی که یک اجماع ملی وجود نداشته باشد نمی توان به نتایج مثبت برنامه صلح اطمینان داشت.

به گفته قاسمیار درست است که صلح نیاز اساسی مردم افغانستان است اما به هر صورت همین مردم تعیین می کنند که به چه قیمتی باید این برنامه پیش برود و شرایطی را هم که دولت افغانستان و شورای عالی صلح در مورد مذاکرات صلح می پذیرند باید مورد تائید مردم باشد.

وی تصریح کرد: تحقق صلح بیشتر از هر چیزی نیاز به اراده سیاسی قوی طرفین دارد و نباید با الفاظ بازی شود و یا بهانه تراشی صورت بگیرد و اگر اراده قوی برای برقراری صلح وجود داشته باشد پیشبرد گفت و گوها آسان است زیرا طرفین افغان باهم گفت و گو و خواسته های مشروع خود را با در نظرداشت امکان اجرا مطرح می کنند.

این کارشناس افغان اظهار کرد: امکان سیاسی استوار بر ضابطه های حقوقی مبتنی بر قانون اساسی است و دولت هم نمی تواند خلاف قانون اساسی امتیازاتی به طرف مقابل بدهد.

این عضو شورای عالی صلح افغانستان گفت: در رابطه با طالبان به نظر می رسد که آن ها از استقلال کامل برخوردار نیستند و حلقاتی در پاکستان بویژه نظامیان و سازمان استخبارات ارتش آن کشور (آی. اس.آی) در اراده و تصمیم سران طالبان دخیل هستند ضمن اینکه بازیگر اصلی در این مسایل امریکا است.

وی اضافه کرد: در حال حاضر استراتژی و برنامه های خرد و کلان امریکا نشانگر آن است که امریکایی ها به نوعی خواستار حفظ حالت موجود هستند و تمایل چندانی به تغییر شرایط ندارند.

 

تگ

16 حوت 1396, 16:48 کابل
کامنت