17 حوت 1396, 17:34 کابل
  • دیدگاه رهبری؛ حضور ایران در منطقه خارج از اراده آمریکا و اروپا

حضرت آیت الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی، با بیان این که ملت ایران همواره آماده است هر متجاوزی را به جای خود بنشاند، تاکید کردند: حضور ایران در منطقه ربطی به آمریکا و اروپا ندارد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی روز پنجشنبه در دیدار هزاران نفر از شاعران و ستایشگران اهل‌بیت عصمت و طهارت (ع)، با اشاره به درخواست مقامات آمریکایی و اروپایی مبنی بر گفت وگو درباره حضور ایران در منطقه، تصریح کردند: «در حالی‌که آمریکا در همه‌جا حضوری مفسدانه و فتنه‌گرانه دارد، مرتباً درباره حضور ایران در منطقه، شبهه‌آفرینی می‌کند.» حضرت آیت الله خامنه‌ای با بیان اینکه ایران برای حضور در منطقه باید با دولت‌های منطقه مذاکره و گفت‌وگو کند، اظهار کردند: «هر گاه خواستیم در آمریکا حضور پیدا کنیم با شما گفت‌وگو می‌کنیم!» رهبر معظم انقلاب اسلامی در پاسخ به درخواست مقام‌های اروپایی مبنی بر تمایل به مذاکره با ایران درباره حضور آن در منطقه هم تصریح کردند که حضور ایران در منطقه به اروپایی‌ها هم ربطی ندارد.

جمهوری اسلامی ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی، درجایگاه بازیگری مستقل عمل کرده و خارج از اراده آمریکا و اروپا، منافع خود و ملت‌های منطقه راهبردی غرب آسیا را پیگیری کرده است. ایران با توجه به اصل همزیستی مسالمت‌آمیز و حُسن‌همجواری درچارچوب گفت وگوی جمعی- منطقه‌ای، معادلات سیاسی و امنیتی منطقه را رصد کرده است. گفت وگوهای منطقه‌ای باهدف تحقق امنیت‌پایدار در منطقه بدون دخالت کشورهای فرامنطقه‌ای، اصلی اساسی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است. پیشنهاد «محمدجواد ظریف»، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران برای تشکیل «مجمع گفت وگوی منطقه‌‌ای» باهدف حل مسائل و مشکلات منطقه، نشان از حضور موثر و سازنده ایران در منطقه غرب آسیا برای برقراری آرامش دارد.

فروپاشی خلافت خودخوانده داعش در عراق و سوریه، برآینده حضور سازنده و مسئولیت‌پذیر جمهوری اسلامی ایران در منطقه غرب آسیا است که درهمکاری و مذاکره با دولت‌های قانونی عراق و سوریه، نگذاشت توطئه غرب به ویژه آمریکا در این منطقه عملی گردد. توجه به ملت‌های منطقه و کمک به آنان در برابر دشمنان، وطیفه ذاتی ایران به‌عنوان کشوری تاثیرگذار در منطقه است. موفقیت کنونی «محور مقاومت» از لبنان گرفته تا سوریه، عراق و یمن، الگویی موثر از همکاری منطقه‌ای بوده که همواره درحال پیش رفتن است. این همکاری هدفمند، سبب شده است اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها که منافع خود را در منطقه در خطر می‌بینند، از گفت وگو درباره حضور ایران در منطقه سخن بگویند.

غرب به ویژه فرانسه، انگلیس و آمریکا درحالی به‌زعم خود نقش ایران را در منطقه مُخرب می‌دانند، که گروه‌های مختلف تروریستی در سوریه با حمایت آنان ایجاد و مسلح شدند و جنگ یمن هم با سلاح‌های فرانسوی، انگلیسی و آمریکایی سه ساله شده است.  حضور موثر جمهوری اسلامی ایران در منطقه، بساط استعمارگری و توسعه‌طلبی غرب به سرکردگی آمریکا را جمع کرده است. همین مساله سبب شده است، اروپا و آمریکا بکوشند و بخواهند درباره حضور و نقش‌آفرینی ایران در منطقه که خارج از مختصات سیاسی اروپا و آمریکا است، گفت وگو کنند. دشمنی چهل ساله آنان با ملت ایران هم درهمین چارچوب قرار دارد؛ ناآرامی‌های اخیر در چند شهر ایران با هدایت غرب به ویژه آمریکا شکل داده شد اما به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی، «ملت ایران همواره آماده است که هر متجاوز و متَعرّضی را به جای خود بنشاند.» 

نقطه مقابل حضور مثبت و تاثیرگذار ایران در منطقه، دخالت بیگانگان در منطقه غرب آسیا، باعث افزایش ناامنی، گسترش تروریسم،  تفرقه و تقابل به جای تعامل در منطقه شده است. دراین زمینه؛ «محمدجواد ظریف» وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران اخیرا تاکید کرد: «دخالت‌ها و سیاست‌های آمریکا در منطقه یکی از اساسی‌ترین چالش‌هایی است که به بحران کنونی دامن زده و باعث پیچیدگی بیشتر شرایط شده است. آمریکا با ادامه حضور نظامی غیرمشروع در خاک سوریه بر پیگیری سیاست‌های مخرب و تنش‌زای خود اصرار دارد.»  

تگ

کامنت