17 حوت 1396, 18:33 کابل

آغاز تحقیقات شورای امنیت ملی افغانستان در مورد گروه تروریستی داعش و همکاران احتمالی آن در درون حکومت مفید و امیدوار کننده است

عضو پارلمان افغانستان آغاز تحقیقات شورای امنیت ملی این کشور در مورد گروه تروریستی داعش و همکاران احتمالی آن در درون حکومت را مفید و امیدوار کننده خواند.

سید محمد جمال فکوری بهشتی در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری با اشاره به اعلام شورای امنیت ملی افغانستان مبنی بر آغاز تحقیقات در مورد گروه تروریستی داعش و ادعاها در مورد همکاری حلقاتی از درون حکومت با این گروه ها، اظهار داشت: در گذشته ادعای چنین همکاری هایی از سوی حکومت رد می شد اما تحقیقات در این زمینه می تواند به شفاف سازی در این خصوص کمک کند.

وی افزود: بر اساس اطلاعاتی که ارگان های امنیتی افغانستان ارایه می کنند در این کشور بیش از بیست گروه تروریستی فعالیت دارند که داعش و طالبان در راس آن ها قرار دارند.

این کارشناس سیاسی عنوان کرد: اطلاعات شورای عالی امنیت ملی مبنی بر اینکه گروه داعش در کابل و برخی دیگر از ولایات حضور دارد چیز جدیدی نیست اما اعضای ناتو که در افغانستان حضور دارند در مورد افشای آنان کوتاهی می کردند اکنون که حکومت این کشور تحقیقات در مورد فعالیت های گروه تروریستی داعش را آغاز کرده امیدوار کننده است و امید می رود که اطلاعات حاصله مفید واقع شده و به دفع حملات گروه های تروریستی کمک کند.

فکوری بهشتی در مورد برخی ادعاها مبنی بر اینکه افرادی در درون دولت با گروه های تروریستی از جمله داعش همکاری می کنند و به آن ها اطلاعات می دهند گفت: هرگونه ادعایی در این خصوص باید به اثبات برسد اما در گذشته هم برخی حلقات در دولت همکاری هایی با گروه های تروریستی داشته اند و این همکاری ها سبب قربانی شدن بسیاری از نیروهای امنیتی افغانستان شده است.

این عضو پارلمان افغانستان در مورد دعوت حکومت افغانستان از کشورهایی که در مورد حضور داعش در این کشور نگرانی دارند مبنی بر اعزام نمایندگان خود برای انجام تحقیقات گفت: افغانستان از تمام همکاران بین المللی خود برای مبارزه با تروریزم، مبارزه با کشت و قاچاق مواد مخدر و بازسازی این کشور خواستار همکاری شده اما این کشورها آنگونه که شعار می دادند عمل نکردند با این حال امید می رود که از این پس بهتر عمل کنند.

وی اضافه کرد: همکاران بین المللی افغانستان اگر روی یک برنامه مشخص به توافق برسند تا در تشخیص و کشف گروه های تروریستی و همکاری در مبارزه با آن ها فعالیت کنند خوب است اما اگر قرار باشد این کشورها بر اساس منافع خود تصمیم بگیرند و عمل کنند مردم افغانستان بیش از این قربانی می شوند.

 

تگ

کامنت