13 حمل 1397, 14:03 کابل

مشکل افغانستان زمانی حل خواهد شد که قدرت های بزرگ جهان و منطقه دست از سر افغانستان بردارند و این مردم را به حال خود بگذارند

استاد دانشگاه در کابل تاکید کرد: مشکل افغانستان زمانی حل خواهد شد که قدرت های بزرگ جهان و منطقه دست از سر افغانستان بردارند و این مردم را به حال خود بگذارند.

محمد عزیز بختیاری در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری با اشاره به اعزام یک هزار نیروی نظامی دیگر امریکایی به افغانستان برای فشار بیشتر به طالبان گفت: اگر نیروهای امریکایی صادقانه عمل کنند نیازی به نیروی بیشتر نظامی ندارند.

وی افزود: نیروهای خارجی تاکنون مسوولیت های خود را بصورت صادقانه در افغانستان به انجام نرسانده اند، مخالفین دولت افغانستان زیاد قوی نیستند اما شاهد هستیم که آن ها هر روز مناطق بیشتری را از کنترل حکومت خارج کرده و در اختیار می گیرند.

به گفته این کارشناس سیاسی نیروهای خارجی در افغانستان از توان و امکانات بسیار بالایی برخوردارند و دارای ماهواره ها و وسایل بسیار پیشرفته کشفی و اطلاعاتی می باشند و به سادگی می توانند تروریست ها را نابود کنند چنانکه در سال 2001 که عزم نابودی طالبان را داشتند این گروه را که بر تمام افغانستان حاکم بود طی یک ماه ساقط کرد و از این کشور بیرون راند.

بختیاری یادآور شد اما اکنون دیده می شود که در ولایات و ولسوالی هایی سال ها جنگ جریان دارد اما هیچ گاه طالبان در آنجا از بین نمی روند بنابراین صداقت نیروهای خارجی و امریکایی در این زمینه زیر سوال است.

این استاد دانشگاه عنوان کرد: اگر خارجی ها واقعاً صادقانه در افغانستان فعالیت می کردند و می خواستند نیروهای مسلح مخالف دولت را از بین ببرند همان تعداد نیرویی که حضور داشتند هم کافی بود

اما اگر قرار باشد عملکرد آن ها صادقانه نباشد موفقیتی حاصل نخواهد شد چنانکه در سال های گذشته تعداد بسیار بیشتری از نیروهای خارجی و امریکایی در افغانستان حضور داشتند اما توفیقی در زمینه مبارزه با تروریزم و تامین امنیت حاصل نشد و نتوانستند کاری از پیش ببرند پس طبیعی است که با چند هزار نفر فعلی هم کاری از پیش نخواهد رفت.

بختیاری در مورد اظهارات فرمانده نیروهای امریکایی در افغانستان که هدف از اعزام نیروهای بیشتر به افغانستان جنگ با طالبان و متقاعد کردن آن ها به صلح است، اظهار کرد: مواضع دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا در رابطه با مساله افغانستان روشن نیست و مرتب در حال تغییر است، زمانی می گوید به هیچ وجه با طالبان صلح نمی کنیم، بعد می گوید می خواهیم با طالبان صلح کنیم. از سوی دیگر بعید است طالبان که تا کنون حاضر به صلح با حکومت افغانستان و خارجی ها نشده با افزایش اندک نیروهای امریکایی و فشاری که به این گروه از این ناحیه وارد می شود حاضر به صلح شوند.

وی اضافه کرد: مساله طالبان فقط مساله این گروه نیست مساله قدرت های بزرگ دنیا و منطقه است و تا زمانی که آن ها در رابطه با مساله افغانستان به دیدگاه واحد نرسند قضیه طالبان حل نخواهد شد. طالبان افرادی جاهل و مزدور هستند و اختیاری از خود ندارند، این کشورهای قدرتمند جهان و منطقه هستند که باید دست از سر مردم افغانستان بردارند.

 

تگ

کامنت