27 ثور 1397, 18:05 کابل
  • توافقنامه ایران و اتحادیه اورآسیا؛ برآیند همکاری راهبردی تهران - مسکو

اتحادیه اقتصادی اوراسیا و جمهوری اسلامی ایران در نشست اقتصادی در آستانه، پایتخت قزاقستان، موافقتنامه موقت برای ایجاد یک منطقه آزاد تجاری امضاء کردند.

«تیگران سرکیسیان» رئیس کمیسیون اقتصادی اتحادیه اقتصادی اورآسیا روز پنجشنبه گفت: ایران و اتحادیه اقتصادی اورآسیا قرارداد موقت ایجاد منطقه آزاد تجاری را امضاء کردند. این قرارداد به مدت سه سال به ایران و اعضای اتحادیه اقتصادی اورآسیا اجازه می‌دهد تجارت در منطقه آزاد تجاری را به طور تمام عیار انجام دهند. دو طرف پس از سه سال می‌توانند توافق دائمی امضاء کنند. با اتکاء به توافق انجام شده؛ اتحادیه اقتصادی اوراسیا برای 502 کالای هماهنگ شده و کدگذاری شده امتیازات تجاری و کاهش تعرفه قائل خواهد شد.

کشورهای روسیه، ارمنستان، قزاقستان، بلاروس و قرقیزستان  اعضای «اتحادیه اقتصادی اوراسیا» Eurasian Economic Union EEU هستند؛ این اتحادیه اقتصادی از ژانویه 2015 آغاز به کار کرده است. اتحادیه اقتصادی اورآسیا در مسیر تقویت بازیگری گام برمی‌دارد و امضای توافق موقت ایجاد منطقه آزاد تجاری بین ایران و این اتحادیه درهمین چارچوب قابل ارزیابی است. نفوذ و عضویت روسیه در اتحادیه اقتصادی اورآسیا به‌عنوان کشوری قدرتمند و عضو دائم شواری امنیت سازمان ملل متحد، بر اهمیت نقش‌آفرینی این اتحادیه اقتصادی افزوده است. تلاش برای تقویت این اتحادیه نوپای اقتصادی، ضروری است و به‌عنوان کنشگر در مناسبات اقتصادی منطقه و جهان عمل خواهد کرد.

دراین میان؛ عضویت ایران در اتحادیه اقتصادی اورآسیا و همکاری اقتصادی دو طرف، بر توان آن خواهد افزود. با توجه به موقعیت جغرافیایی ایران در ترانزیت کالا در مسیر شمال- جنوب  و سیاست اصولی ایران در گسترش مناسبات با منطقه آسیای مرکزی و قفقاز، همکاری درچارچوب اورآسیا، نفع جمعی دارد.

در همین زمینه؛ «حسن روحانی» رئیس جمهوری اسلامی ایران اخیرا در سفر به استان خراسان‌رضوی، گفت: «سیاست اصولی ایران، تعامل نزدیک‌تر با منطقه آسیای مرکزی و قفقاز است و طرح تجارت آزاد با اتحادیه اقتصادی اورآسیا، تحولی در روابط اقتصادی کشورهای منطقه اورآسیا با ایران ایجاد کرده است

همکاری موثر ایران و اتحادیه اقتصادی اورآسیا و امضای موافقتنامه ایجاد منطقه آزاد تجاری بین دو طرف، تحولی جدید در روان‌سازی تجارت منطقه‌ای به وجود می‌آورد و در نهایت به توسعه مبادلات تجاری بین ایران و کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا کمک شایانی می‌کند. این همکاری راهبردی؛ جمهوری اسلامی ایران را به بازار جدید با جمعیت بیش از 180 میلیونی وارد خواهد کرد و کالاهای ایرانی در این بازار به رقابت می‌پردازند. موقعیت جغرافیایی منطقه اورآسیا، مسیری برای ورود کالاهای ایرانی به کشورهای اروپایی نیز هست و این موضوع؛ بیش از پیش بر اهمیت مناسبات اقتصادی ایران و اتحادیه اقتصادی اورآسیا می‌افزاید. تنوع‌بخشی به بازار اقتصادی، سیاستی راهبردی باهدف امنیت اقتصادی در دستور کار ایران است و انتخاب اتحادیه اقتصادی اورآسیا، اهمیت چندجانبه این بازار باثبات و قابل‌اعتماد را نشان می‌دهد. 

این موفقیت؛ نشان از همکاری راهبردی ایران و روسیه دارد و اکنون درچارچوب اتحادیه اقتصادی اورآسیا نمود پیدا کرده است. جمهوری اسلامی ایران و روسیه به‌عنوان دو بازیگر مهم در معادلات منطقه‌ای و جهانی، شریکی قابل اعتماد برای یکدیگر هستند و هر اندازه مناسبات آنان بیشتر شود، دو کشور نفع می‌برند. 

به گفته «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه، «جمهوری اسلامی ایران، شریک قدیمی روسیه است و هر دو کشور از مناسبات دوجانبه سود خواهند بود.»  

کامنت