01 جوزا 1397, 13:03 کابل

کشورهای اسلامی باید در رابطه با مساله فلسطین و مقابله با اقدامات رژیم صهیونیستی دست به اقدامات عملی بزنند

کارشناس سیاسی-فرهنگی افغان تاکید کرد: کشورهای اسلامی باید در رابطه با مساله فلسطین و مقابله با اقدامات رژیم صهیونیستی دست به اقدامات عملی بزنند.

مولوی عبدالمالک ضیایی در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری اظهار داشت: تا زمانی که اقدامات عملی در این زمینه صورت نگیرد و مواضع صریح و آشکار در برابر امریکایی ها و صهیونیست ها وجود نداشته باشد نشست ها و اجلاس ها در این زمینه تاثیرگذاری لازم را نخواهد داشت.

وی با اشاره به اجلاس اخیر سازمان همکاری اسلامی در خصوص مساله فلسطین که در استانبول ترکیه برگزار شد گفت: این سازمان هم زمانی می تواند به وظایف خود در قبال دفاع از مردم فلسطین عمل کند که این اقدامات عملی انجام شود.

این کارشناس سیاسی در خصوص ضرورت حضور نیروهای حافظ صلح بین المللی برای حفاظت از مردم فلسطین که در بیانیه پایانی اجلاس سازمان همکاری اسلامی به آن تاکید شده عنوان کرد: اگر قرار باشد این نیروها حضور پیدا کنند و به تضییع وقت بپردازند سودی نخواهد داشت. اینگونه طرح ها و پیشنهادات قبلاً هم مطرح شده اما جنبه عملی و کارساز به خود نگرفته است.

ضیایی تاکید کرد که مسلمانان باید از موضع قدرت وارد شوند و نگذارند که امریکایی ها انتقال سفارت خود را از تلاویو به بیت المقدس که از جایگاه خاصی برای مسلمین برخوردار است و قبله اول آنان می باشد تثبیت کنند، سکوت و مواضع ضعیف بسیاری از کشورهای اسلامی چیزی نیست که بتواند مشکل مسلمانان را حل کند.

وی اظهار کرد: اگر کشورهای اسلامی واقعاً می خواهند از فلسطینیان حمایت کنند باید سفیران امریکا را از کشورهای خود اخراج و روابط دیپلماتیک و اقتصادی خود را با آن کشور قطع کنند زیرا این کار پیامدهای بسیار منفی برای امریکایی ها خواهد داشت.

به گفته ضیایی یک مشکل عمده جهان اسلام این است که کشورهای اسلامی از اتحاد لازم برخوردار نیستند و دشمنان هم میان آنان تفرقه افکنی و تلاش می کنند کشورهای اسلامی را بین خود درگیر کنند در حالی که خودشان برنامه های خود را پیش می برند.

وی اضافه کرد: کسانی که دلسوز کشورهای اسلامی هستند باید روی اتفاق کشورهای اسلامی کار کنند و تا زمانی که اتفاق و اتحاد کشورهای اسلامی محقق نشود دیگر برنامه های آنان به سادگی پیش نخواهد رفت.

 

تگ

کامنت