20 جوزا 1397, 18:28 کابل

طی 9 سال گذشته بیش از شصت و چهار هزار غیرنظامی در جریان منازعات در این کشور کشته و زخمی شده اند

سخنگوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان اعلام کرد: طی 9 سال گذشته بیش از شصت و چهار هزار غیرنظامی در جریان منازعات در این کشور کشته و زخمی شده اند.

بلال صدیقی در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری با اشاره به گزارش اخیر این کمیسیون در رابطه با تلفات غیرنظامیان افغان بویژه از سال 2009 به اینسو گفت: کمیسیون از افزایش تلفات غیرنظامیان در افغانستان در جریان منازعات نگران است و قربانیان اصلی منازعه در افغانستان هم غیرنظامیان، زنان و کودکان هستند.

وی افزود: بر اساس آمارهای ثبت شده در دفتر این کمیسیون در طول 9 سال گذشته بیش از شصت و چهار هزار نفر از غیرنظامیان در جریان منازعات قربانی شده اند که از این تعداد بیش از بیست و سه هزار نفر کشته و حدود چهل و یک هزار نفر زخمی شده اند.

این عضو کمیسیون حقوق بشر افغانستان اظهار داشت: ما خواهان آن هستیم که طرفین درگیر در افغانستان به قواعد بشردوستانه بین المللی احترام بگذارند و افراد غیرنظامی و مکان های عمومی را هدف قرار ندهند.

صدیقی عنوان کرد: به خاطر ضعف حاکمیت قانون و وجود فرهنگ معافیت از مجازات با کسانی که عامل تلفات غیرنظامیان می شوند برخورد لازم صورت نمی گیرد، در گذشته هم به جنایات علیه مردم رسیدگی نشد و این مساله در شدت خشونت ها علیه غیرنظامیان در جریان منازعات تاثیرگذار است و طرفین درگیر آنگونه که باید به قواعد حقوق بشری پایبند نیستند.

این کارشناس افغان گفت: حکومت افغانستان باید با استفاده از مکانیزم های بین المللی عدالت که محکمه بین المللی جزایی است برای کاهش خشونت ها در این کشور استفاده کند و مکانیزم های عدلی و قضایی داخلی را هم در این رابطه مورد استفاده قرار دهد.

به گفته صدیقی تمام گروه های درگیر منازعه در افغانستان مسوولیت دارند که به قواعد بین المللی بشردوستانه و اصول و قواعد جنگ احترام بگذارند چون روزی باید در برابر قانون و عدالت پاسخگو باشند.

وی اضافه کرد: کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در بالا بردن سطح  آگاهی مردم و نظارت بر وضعیت منازعات مخاصمت آمیز فعالیت می کند و با انتشار اعلامیه های مطبوعاتی مواضع خود را اعلام می کند و امیدوار است که دولت افغانستان این مسایل را در نظر بگیرد و مخالفین مسلح دولت افغانستان هم باید حفظ جان غیرنظامیان را مد نظر داشته باشند.

 

تگ

کامنت