21 جوزا 1397, 17:47 کابل
  • آتش بس دو طرفه و کوتاه مدت دولت افغانستان و طالبان امیدوارکننده است

اعلام آتش بس دولت افغانستان و گروه طالبان نیز تا حدی آن را پذیرفته اتفاق جالب و امیدوار کننده است که برای اولین بار شاهد آن هستیم

رئیس شورای خبرنگاران بدخشان گفت: اینکه دولت افغانستان به مناسبت عید سعید فطر در برابر طالبان برای مدت معلوم اعلام آتش بس کرده، از طالبان هم این درخواست را داشته و گروه طالبان نیز تا حدی آن را پذیرفته اتفاق جالب و امیدوار کننده است که برای اولین بار شاهد آن هستیم.

عبدالبصیر حقجو در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری اظهار داشت: این امیدواری بوجود آمده که این برنامه ادامه پیدا کند و این راهکار جدید دریچه ای برای گفت و گو میان دولت افغانستان و گروه طالبان و در نهایت صلح در این کشور باشد.

وی افزود: اما اینکه طالبان نیروهای خارجی را استثناء قرار داده و گفته اند که به آن ها حمله خواهد شد نیز قابل تأمل است زیرا طی سال های گذشته این خارجی ها نبوده اند که بصورت گسترده قربانی حملات طالبان شده اند بلکه در حملاتی که به بهانه هدف قرار دادن خارجی ها انجام شده، بیشتر غیرنظامیان افغان قربانی شده اند.

به گفته این خبرنگار افغان بصورت کلی به نظر می رسد که طالبان به مرور زمان تحت تأثیر افکار عمومی، خواست مردم افغانستان و فشارهای جامعه جهانی قرار گرفته و تصمیم به صلح گرفته اند.

حقجو عنوان کرد: صلح برای تمام کشورها مفید است و کشورهایی که در صلح و امنیت قرار دارند می توانند در عرصه های مختلف باهم ارتباط داشته و از این شرایط به نفع خود استفاده کنند. بنابراین گروه های متخاصم به هر شکل ممکن باید به میز مذاکره کشانده شوند تا افغانستان و سایر کشورهای منطقه بتوانند در صلح و امنیت زندگی کنند.

وی اضافه کرد: برای برقراری صلح و ثبات در افغانستان نیاز به یک برنامه جامع و با همکاری کشورهای منطقه و جهان است تا ضمانت اجرای ملی و بین المللی هم داشته باشد که در قالب آن نیروهای خارجی از افغانستان خارجی شوند و مداخلات خارجی هم قطع شود، زیرا یکی از بهانه های جنگ و ادامه آن در افغانستان حضور نیروهای خارجی و مداخلات آن هاست.

 

تگ

کامنت