17 سرطان 1397, 14:22 کابل

بی توجهی حکومت مرکزی نسبت به ناامنی ها و وضعیت شخصیت های مهم شمال افغانستان از دلایل اعتراضات و نارضایتی های اخیر مردمی در ولایت فاریاب است

کارشناس سیاسی افغان بی توجهی حکومت مرکزی نسبت به ناامنی ها و وضعیت شخصیت های مهم شمال افغانستان را از دلایل اعتراضات و نارضایتی های اخیر مردمی در ولایت فاریاب ذکر کرد.

عبدالصمد مشتاق در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری اظهار داشت: یک مساله ناامنی هایی است که اخیراً در مناطق مختلف این ولایت بوجود آمده و دولت به آن بی توجه است از طرف دیگر در فاریاب بسیاری از طرفداران عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری افغانستان حضور دارند که آن ها هم به بی توجهی های حکومت نسبت به وضعیت آقای دوستم معترض می باشند.

وی با اشاره به دستگیری نظام الدین قیصاری فرمانده پلیس ولسوالی قیصار ولایت فاریاب که نماینده آقای دوستم در امور خیزش های مردمی هم بوده، به اتهام تهدید مقامات محلی عنوان کرد: مشکلات و خصومت هایی از قبل وجود داشته، در گذشته ها هم افرادی در شمال بوده اند که چندان پاسخگو به حکومت مرکزی نبوده اند و حکومت مرکزی هم چندان با تسامح نسبت به آنان برخورد نکرده است.

به گفته این کارشناس سیاسی مسایلی که در رابطه با خروج آقای دوستم از کشور و یا برکناری عطا محمد نور والی سابق بلخ بوجود آمد قطعاً در نارضایتی ها و از جمله روی فرماندهان و افراد مسلح محلی تاثیرات خود را داشته است، از سوی دیگر حکومت مرکزی توجهی را که باید نسبت به آن مناطق از نظر سیاسی و امنیتی می داشت، نداشته است. تنش هایی هم که در سطح خرد بوجود می آید ناشی از مسایلی است که در سطح کلان وجود دارد.

مشتاق در مورد دستگیری و انتقال آقای قیصاری به کابل در حالی که وی از یک طرف قلدر و از طرف دیگر مخالف سرسخت طالبان خوانده می شود، عنوان کرد: رویکردی که از سوی آقای غنی در رابطه با طالبان و سایر مخالفان مسلح در پیش گرفته شده توأم با مدارای بیش از حد است.

این کارشناس سیاسی اظهار کرد: این مخالفین مسلح بزرگنمایی شده اند و حتی بحث فراهم شدن جغرافیای امن برای آن ها مطرح شده و تلاش هایی برای تقویت آنان در شمال افغانستان وجود دارد که به نظر می رسد مسایل قومی در این قضایا نقش دارد و شاهد آن هستیم شخصیت هایی که علیه طالبان برخورد شدید داشته اند به گونه ای حذف شده اند یا تغییراتی در پست های آن ها بوجود آمده است.

وی اضافه کرد: با فعالیت های ژنرال مراد علی مراد و ژنرال دوستم و افراد دیگری که برای مقابله با مخالفان مسلح به مناطق شمالی می رفتند مخالفت هایی وجود داشت و مخصوصاً کسانی که روحیه طالبان ستیزانه دارند برای برخی از مشاورین آقای غنی قابل تحمل نیستند و به بهانه های مختلف می خواهند آنان را از این مناطق دور کنند.

 

تگ

کامنت