19 سرطان 1397, 14:36 کابل

برای اینکه کار وزارتخانه ها و ادارات خاص به درستی انجام شود باید به مساله سرپرستی پایان داده شده و مسوولان مربوطه از پارلمان رای اعتماد بگیرند

منشی (دبیر) پارلمان افغانستان تاکید کرد: برای اینکه کار وزارتخانه ها و ادارات خاص به درستی انجام شود باید به مساله سرپرستی پایان داده شده و مسوولان مربوطه از پارلمان رای اعتماد بگیرند.

عرفان الله عرفان در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری با اشاره به تاکید پارلمان افغانستان به پایان مساله سرپرستی در ادارات و وزارتخانه ها اظهار داشت: بر اساس قانون وزیران باید از پارلمان افغانستان رای اعتماد بگیرند و پس از آن به کار خود آغاز کنند اما از آغاز حکومت وحدت ملی افغانستان شاهد فعالیت سرپرست ها در ادارات مختلف از جمله وزارتخانه ها بوده ایم که تاکنون هم بعضی از وزارتخانه ها توسط سرپرست ها اداره می شوند.

وی افزود: پارلمان افغانستان هم همیشه تاکید داشته که به خاطر قانونمند شدن کار وزیران، آنان باید از سوی رئیس جمهور معرفی شوند که البته وزیر پیشنهادی اطلاعات و فرهنگ و وزیر پیشنهادی معارف معرفی شده اند و امید می رود که وزیران پیشنهادی برای وزارت معدن و وزارت خارجه هم معرفی شوند.

به گفته این عضو پارلمان افغانستان، همچنان انتظار می رود که رئیس جمهور رئیس پیشنهادی برای اداره هلال احمر و دو تن از اعضای دادگاه عالی را هم برای گرفتن رای اعتماد به پارلمان معرفی کند.

عرفان اظهار کرد: از آنجایی که اختلاف نظراتی میان رئیس جمهور و رئیس اجرایی و تیم های آنان وجود دارد توافق بر سر معرفی وزیران و سایر افرادی که نیاز به رای اعتماد پارلمان دارند مشکل است با وجود این ها انتظار می رود که سران حکومتی با درک شرایط بر این مشکلات فایق آیند.

این کارشناس افغان عنوان کرد: طبیعی است که کار یک سرپرست با کسی که  بصورت رسمی در یک اداره کار می کند متفاوت است ضمن اینکه از نظر قانونی صلاحیت های سرپرست محدود است اما کسی که از پارلمان رای گرفته با صلاحیتی که بدست می آورد می تواند کار خود را انجام دهد ضمن اینکه در مورد کارش باید پاسخگو هم باشد.

وی یادآور شد که به هر صورت بر اساس قانون برخی از وزیران از سوی پارلمان سلب اعتماد شده اند و تقاضای ما از رئیس جمهور این است که وزیران پیشنهادی را برای وزارتخانه های مربوطه معرفی کند که البته رئیس جمهور در این زمینه قول مساعد داده تا پیش از تعطیلات تابستانی این افراد معرفی شوند و کار رای اعتماد به آنان انجام شود.

 

تگ

کامنت