06 اسد 1397, 17:43 کابل

با توجه به تجارب گذشته به نظر می رسد که تشکیل ائتلاف ها در افغانستان نمی تواند نتایج مثبتی درپی داشته باشد

کارشناس سیاسی افغان گفت: با توجه به تجارب گذشته به نظر می رسد که تشکیل ائتلاف ها در افغانستان نمی تواند نتایج مثبتی درپی داشته باشد.

احمد رشاد جمالیار در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری با اشاره به تشکیل و اعلام موجودیت ائتلاف ملی نجات افغانستان که تعدادی از سران احزاب مطرح و شخصیت های سرشناس افغانستان در آن حضور دارند اظهار داشت: این ائتلاف هم می تواند نقاط قوت داشته باشد و هم بنا به دلایلی شکننده باشد.

وی افزود: در گذشته هم در افغانستان شاهد ائتلاف های زیادی بوده ایم، بویژه زمانی که بحث انتخابات مطرح بوده است که یکی از دلایل تشکیل این ائتلاف هم می تواند بحث انتخابات باشد.

به گفته این کارشناس سیاسی با توجه به شرایط خاص افغانستان و مداخلات داخلی و خارجی در امور انتخابات، هنوز زود است که بتوان در مورد موثریت این ائتلاف سخن گفت، باور مردم البته به این ائتلاف ها کمتر شده است بنابراین ادامه تشکیل چنین ائتلاف هایی نمی تواند چندان امیدوار کننده باشد زیرا بیشتر بر اساس مسایل قومی و منطقه ای شکل می گیرند و کمتر بر منافع ملی تمرکز دارند.

جمالیار عنوان کرد: به هر صورت باید دید که ائتلاف تازه تشکیل چه برنامه ها و چه خواسته هایی دارد و بر اساس چه سیاستی حرکت می کند.

این کارشناس افغان با اشاره به بازگشت جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری به کابل و حضورش در ارگ در حالیکه عضو ائتلاف ملی نجات هم می باشد گفت: در افغانستان افراد معمولاً بر اساس منافع قومی، منطقه ای و حزبی به ائتلاف ها می پیوندند و از آنجایی که آقای دوستم سمت رسمی دولتی دارد به نظر نمی رسد که در این ائتلاف باقی بماند.

وی اضافه کرد: به هر صورت گمان می رود که آقای دوستم تحت فشار باشد تا تصمیم بگیرد که در کنار دولت می ماند و یا همراه ائتلاف است و گذشت زمان مشخص خواهد کرد که او چه تصمیمی خواهد گرفت.

 

تگ

کامنت