08 اسد 1397, 13:26 کابل

امریکایی ها در افغانستان سردرگم شده اند و می خواهند به جامعه جهانی، متحدین خود و ملت امریکا بگویند که در افغانستان پیروز شده اند و مشکلی ندارند در حالیکه در عمل اینطور نیست

کارشناس و فعال سیاسی افغان گفت: امریکایی ها در افغانستان سردرگم شده اند و می خواهند به جامعه جهانی، متحدین خود و ملت امریکا بگویند که در افغانستان پیروز شده اند و مشکلی ندارند در حالیکه در عمل اینطور نیست.

وحید مژده در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری با اشاره به برنامه اخیر دولت دونالد ترامپ در مورد عقب نشینی نیروهای امنیتی افغانستان از مناطق دوردست و کم جمعیت در این کشور اظهار داشت: در حالیکه جنرالان امریکایی از پیروزی سخن می گویند در عمل مشکلات زیادی در افغانستان دارند.

وی افزود: یکی از خواسته های طالبان از امریکا این است که باید تاریخ خروج نیروهای خود از افغانستان را تعیین کند آنان همچنان خواستار آن شده اند که در زمان انجام مذاکرات صلح و بحث آتش بس، حضور نیروهای خارجی باید در پایگاه هایشان محدود شود تا در نهایت از این کشور خارج شوند.

این پژوهشگر سیاسی عنوان کرد: به نظر می رسد که امریکایی ها به تدریج به این نتیجه رسیده اند که جنگ افغانستان پیروز ندارد بنابراین می خواهند از برخی مناطق خارج شوند ضمن اینکه در بسیاری از مناطق، نیروهای خارجی حضور ندارند و عملیات ها بیشتر از طریق هوایی و یا عملیات شبانه انجام می شود.

به گفته مژده در حالیکه امریکایی ها از مذاکره و صلح با طالبان سخن می گویند اعلام می کنند که با داعش صلح نمی کنند و گروه های تروریستی اینچنینی را سرکوب می کنند بنابراین به نظر می رسد که امریکایی ها در سیاست خود در قبال افغانستان بازبینی می کنند و ممکن است نتیجه این بازبینی شدت درگیری میان طالبان و داعش باشد و نیروهای امریکایی پای خود را از درگیری ها بیرون بکشند و یا در پایگاه های خود بمانند.

وی اضافه کرد: این برنامه ای بوده که امریکایی ها از قبل هم داشتند چنانکه در زمان باراک اوباما برنامه افغانی ساختن جنگ افغانستان وجود داشت اما اینکه واقعاً عملی خواهد شد یا خیر، چندان مشخص نیست زیرا امریکایی ها به دنبال آن هستند که عده ای از نیروهای خود را از افغانستان خارج کنند و عده ای از سربازان تازه نفس را هم به افغانستان وارد کنند.

 

تگ

کامنت