11 سنبله 1397, 13:06 کابل
  • درخواست اتحادیه اروپا از آمریکا برای تجدید نظر در باره آنروا

مساله قطع کمکهای آمریکا به آژانس امدادرسانی و کاریابی برای آوارگان فلسطینی "آنروا" UNRWA واکنش های متعددی را در سطح بین المللی به دنبال داشته است.این اقدام واشنگتن هر چند با استقبال تل آویو مواجه شده ، اما با انتقاد دیگر کشورها و حتی متحدان اروپایی آمریکا مواجه شده است.

در این راستا، اتحادیه اروپا روز شنبه در بیانیه ای از آمریکا خواست در تصمیم تاسف آور خود مبنی بر توقف حمایت مالی از آنروا تجدید نظر کند. اتحادیه اروپا تاکید کرد حمایت بین المللی از آنروا به عنوان سازمانی که ده ها مدرسه را در فلسطین، لبنان، اردن و سوریه اداره می کند، باید ادامه یابد.

وزارت خارجه آمریکا جمعه شب از لغو تمامی کمک های مالی این کشور به "آنروا" خبر داده و تصریح کرد واشنگتن دیگر به تامین مالی آنروا پایبند نیست. آمریکا در سال های اخیر نزدیک به 30 درصد از بودجه آنروا را تامین می کرد، اما اوایل سال جاری، واشنگتن 300 میلیون دلار کمک برنامه ریزی شده را لغو و دوباره مورد بررسی قرار داد.

تصمیم روز جمعه، رسما این کمک مالی وهمچنین کمک های آینده به این آژانس را متوقف می کند.

حازم قاسم، سخنگوی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) اقدام آمریکا علیه آنروا را در جهت حذف حق بازگشت فلسطینیان دانست و تاکید کرد که تمامی این تصمیمات مبارزه مردم ما برای رسیدن به آزادی و بازگشت را متوقف نخواهد کرد.

دولت آمریکا در 2 سنبله نیز در چارچوب رویکرد ضد فلسطینی خود کمک 200 میلیون دلاری اش به باریکه غزه و کرانه باختری رود اردن را قطع کرده بود.

به نظر می رسد این اقدامات در راستای تحت فشار قرار دادن فلسطینی ها برای موافقت با طرح آمریکا موسوم به معامله قرن صورت می گیرد. بر اساس این طرح ، قدس به اسرائیل واگذار شده و آوارگان فلسطینی در دیگر کشورها، حق بازگشت نخواهند داشت و دولت فلسطین تنها مالکیت اراضی باقی مانده کرانه باختری رود اردن و باریکه غزه را خواهد داشت.

این مساله با توجه به شهرک سازی های رژیم صهیونیستی در کرانه غربی وطرح های آن برای تصاحب اراضی زیادی از فلسطینی ها دراین منطقه ، عملا قلمرو چندانی را برای دولت فلسطینی باقی نخواهد گذاشت.

ترامپ در 15 قوس 1396 اعلام کرد که واشنگتن، قدس را به عنوان پایتخت  اسرائیل به رسمیت می شناسد و سفارت خود را به آنجا منتقل خواهد کرد. دولت آمریکا در 24 ثور 1397 این تصمیم را عملی کرد.

"یلنا سوپونینا" Yelena Suponina مشاور رئیس انستیتو تحقیقات راهبردی روسیه معتقد است که دونالد ترامپ،رئیس جمهوری آمریکا با به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل با آتش بازی می کند.

این اقدام ترامپ واکنش های بی سابقه ای را چه در داخل فلسطین ، چه در سطح کشورهای عربی و اسلامی و نیز در سطح بین المللی به دنبال داشت.در واقع حتی شرکای اروپایی واشنگتن نیز از این موضع آگاه هستند که ادامه رویکرد جانبداری بی قید و شرط آمریکا از اسرائیل و اقدامات ضد فلسطینی واشنگتن ، نه فقط کمکی به حل مساله فلسطین نمی کند ، بلکه باعث افزایش عزم و مقاومت فلسطینی ها برای مبارزه با رژیم صهیونیستی خواهد شد.

در این راستا "فدریکا موگرینی" مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اتخاذ تصمیمات یکجانبه از سوی واشنگتن از جمله به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی را به زیان صلح و ثبات جهانی و بی اثر کردن تلاش ها برای حل مناقشه فلسطین دانسته است.

اکنون با اقدام غیرانسانی آمریکا در قطع کمکهایش به آنروا، گام دیگری از سوی واشنگتن در راستای تحقق اهداف ضد فلسطینی رژیم صهیونیستی برداشته شده است.

 

تگ

کامنت