12 سنبله 1397, 09:49 کابل
  •  ویژگی ها و قدرت پدافند هوایی ایران ؛از دید گاه رهبر معظم انقلاب

"قرارگاه پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران امروز به بخشی بسیار حساس از نیروهای مسلح و در خط مقدم مقابله با دشمنان ایران تبدیل شده است ."

«حضرت آیت الله خامنه‌ای» رهبر معظم انقلاب و  فرمانده کل قوا، این نکته را روز یکشنبه در دیدار فرماندهان و مسوولان قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) ارتش جمهوری اسلامی ایران مورد تاکید قراردادند . قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء  (ص) طی یکدهه  فعالیت درخشان و پر ثمر خود توانسته است به پیشرفت های قابل ملاحظه ای در عرصه دفاع هوایی بر پایه تخصص های بومی دانش بنیان دست یابد .  امروز بسیاری از کارشناسان نظامی و اندیشکده های مطالعاتی به قدرت  عملیاتی بالا،  در نیروهای مسلح ایران اذعان دارند.

دکترین دفاعی جمهوری اسلامی ایران بر پایه تولید نیازهای دفاعی در جهت «بازدارندگی » و نیز «دفاع مبتکرانه و مؤثر» است. دراین چارچوب ظرفیت های پدافند هوایی  با استفاده از تخصصی بومی  رشد یافته به نحویکه  ایران از توان بالایی برای مقابله با  تهدیدات در عرصه  هوا - فضا برخورداراست.

اندیشکده «مؤسسه امریکن‌انترپرایز» که  یکی از شناخته‌شده‌ترین و تأثیرگذارترین اندیشکده‌های آمریکایی است ،در  گزارشی  تحت عنوان «آینده سیاست امنیتی ایران» ، می‌نویسد: «سازمان صنایع دفاع ایران که سال 1981 توسط مقامات ایران تأسیس شد، بدون آن‌که از آمریکا و اروپا تسلیحات وارد کند، تولید، تحقیق و توسعه صنایع دفاعی ایران را به عهده گرفت. وقتی مهندسان ایرانی توانستند موشک‌های اسکاد را خودشان تولید کنند، زرادخانه موشک‌های بالستیک ایران تبدیل به نگین انگشتری صنایع دفاعی این کشور شد».

«متیو مک‌اینیس» کارشناس ارشد سابق ایران در ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا و ایران‌شناس اندیشکده امریکن‌انترپرایز در این گزارش  تصریح کرده است  ؛ ایران طی سال‌های آینده به فناوری‌ها ی  نظامی بیش‌تری دسترسی خواهد داشت که ممکن است به این کشور امکان یک تحول واقعی نظامی را بدهد.

اکنون این توانمندی در عرصه  پدافند هوایی در سطحی عالی  تحقق یافته  که  نشان‌دهنده سرعت رشد و ارتقای سیستم‌های پدافند هوایی نیروهای مسلح ایران  است .

از نظر بسیاری از کارشناسان، یکی از ویژگی‌های قابل‌توجه نیروی هوایی ایران، توانایی این کشور در به پرواز درآوردن و انجام عملیات‌های مؤثر هوایی است .در این راستا ؛ سامانه‌های قدرتمند  پدافند هوایی نیز ؛ از جمله سامانه «باور 373» و سیستم  پیشرفته پدافند هوایی میان‌برد «مرصاد» وسامانه پدافند هوایی کوتاه‌برد «یا زهرا 3»  طراحی و تولید شده است  .

به نوشته هفته نامه انگلیسی «جینز دیفنس» ،ایران اکنون  رادار  های پیشرفته  ازجمله سامانه  راداری «30N6» را  که ویژه شناسایی است ، در اختیار دارد.

با توجه به  مجموعه این  توانمندی هاست که رهبر معظم انقلاب ضمن تبیین اهمیت پیشرفت های ایران در عرصه های دفاعی در نکته ای تحلیلی خاطر نشان کردند؛ از لحاظ محاسبات سیاسی احتمال وقوع جنگ نظامی وجود ندارد  .ایشان ؛ در عین  حال تاکید کردند: نیروهای مسلح باید با هوشیاری و با مدیریت کارآمد و چابک، توانایی‌های انسانی و تجهیزاتی خود را روز به روز ارتقا دهند .

براین اساس افزایس قابلیت ها و دقت عمل پدافند هوایی از اولویت برنامه های دفاعی و بازدارندگی نیروهای مسلح ایران است که از نظر نظامی اهمیتی استراتژیک  دارد. 

کامنت