13 سنبله 1397, 08:34 کابل

"فرمان رهبر معظم انقلاب اسلامی برای تحصیل کودکان افغان در ایران از جمله پیشرفته ترین سیاست ها در خدمات رسانی به پناهندگان محسوب می شود و اقدامی ستودنی است."

«فیلیپو گراندی» کمیسرعالی سازمان ملل متحد درامور پناهندگان ، روز دوشنبه در بازدید از اردوگاه و مرکز خدمات اداری اتباع خارجی در غرب تهران بر این موضوع تاکید کرد .

حضرت آیت الله  خامنه ای رهبرمعظم انقلاب ، درثور سال 94، /مه 2015/ در خصوص ضرورت  تحصیل کودکان افغان؛ حتی مهاجرین غیرقانونی فرمودند : «هیچ کودک افغانستانی، حتی مهاجرینی که به صورت غیرقانونی و بی مدرک در ایران حضور دارند، نباید از تحصیل بازبمانند و همه آن ها باید در مدارس ایرانی ثبت نام شوند».

به گفته «محمد صالحی» معاون اجتماعی اداره کل امور اتباع خارجی وزارت خارجه ایران  ؛بیش از  755 هزار نفر از والدین افغانستانی که سواد نداشتند نیز ،توسط نهضت سوادآموزی آموزش دیده اند .در سطح دانشگاهی   24 هزار و 500 نفر از دانشجویان افغانستانی در دانشگاه‌های مختلف ایران مشغول تحصیل هستند.

«ساوالا شیمم» مدیر امور برنامه‌ریزی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در همین خصوص با اشاره به فرمان حضرت آیت‌‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر پوشش تحصیلی اتباع خارجی در ایران می گوید :

"این نگاه انسان‌دوستانه در جمهوری اسلامی ایران ارزش بالایی در میان مردم جهان دارد."

استمرار حضور پناهندگان در هر کشوری اما  در هر حال مشکلاتی را هم برای کشور مبدا و هم برای کشورهای مقصد ایجاد می کند  . یکی از انتقاد های ایران در این موضوع  کم توجهی مجامع جهانی و کشورهای اروپایی به امر مدیریت و تامین هزینه های پناهندگان به ایران بوده است. مطابق گزارش های منتشره درحال حاضر، نزدیک به چهارصد هزار  نفر از فرزندان لازم‌التعلیم پناهنده‌ها در ٢٦‌هزار مدرسه آموزش‌و‌پرورش در ایران درس می‌خوانند.
 با تاکید بر ارزشی بودن این اقدامات ؛  کمیسر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان با اشاره به برگزاری کنفرانس افغانستان در ماه نوامبر 2018 در ژنو گفت: این کنفرانس فرصت خوبی برای دریافت کمک های بیشتر بشردوستانه برای ارایه خدمات به پناهندگان است.

بر اساس گزارش ژوئیه 2017 کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، حدود یک میلیون مهاجر نام نویسی شده افغان (قانونی) در ایران زندگی می کنند.حدود دو میلیون آواره افغان نیز به صورت غیرقانونی و بدون مدارک هویتی در ایران زندگی می کنند.

«عبدالرضا رحمانی‌فضلی» وزیر کشورایران درهمین خصوص  در دیدار «فیلیپو گراندی» خاطرنشان کرد برای درک بیشتر مشکلات ناشی از میزبانی پناهندگان، جا دارد چند سال هم سایر کشورها از جمله کشورهای اروپایی میزبان این پناهندگان باشند.

سازمان ملل متحد در حالی از ایران به دلیل میزبانی میلیون ها پناهنده و پناه جو قدردانی کرده است که رفتار برخی مدعیان حقوق بشر؛ با پناهندگان موجب شرمساری است . تازه ترین رقتار  ضد بشری با پناهندگان اقدام شرم اور ترامپ بود  . دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا چند ماه قبل در اقدامی که با موجی از انزجار جهانی مواجه شد به ماموران مرزی آمریکا دستور داد تا کودکان پناهجویان و مهاجرین را از والدینشان جدا کنند. 

گذار از دوران پناهندگی سخت و دشوار است.انچه می تواند این دوران را تحمل پذیر سازد ، رفتار انساندوستانه و حمایت از پناهندگان بدور از ملاحظات سیاسی است . جمهوری  اسلامی  ایران  در کمک به مهاجران هیچگاه و تحت هر شرایطی از ارائه خدمات ضروری دریغ نکرده است. از اینروست که به گفته مقام های سازمان ملل خدمات ایران به پناهندگان می تواند به الگویی برای سایر کشورها تبدیل شود.

کامنت