13 سنبله 1397, 15:38 کابل
  • سیاست اعلامی و اعمالی امریکا در افغانستان متفاوت است

سیاست اعلامی و اعمالی امریکا در افغانستان متفاوت است و حضور نیروهای امریکایی در افغانستان به جای تامین امنیت سبب افزایش ناامنی ها شده است

استاد دانشگاه در کابل گفت: سیاست اعلامی و اعمالی امریکا در افغانستان متفاوت است و حضور نیروهای امریکایی در افغانستان به جای تامین امنیت سبب افزایش ناامنی ها شده است.

دکتر عبدالطیف نظری در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری با اشاره به پایان کار جنرال جان نیکلسون فرمانده نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان و جایگزینی وی با جنرال اسکات میلر و اینکه جنرالان امریکایی وظایف خود را حمایت از افغانستان دانستند گفت: این مساله در عمل پیاده نشده است.  

وی افزود: امریکایی ها دو سیاست را در افغانستان دنبال کرده اند. یکی سیاست اعلامی و مسایلی از قبیل حمایت از افغانستان، تکمیل برنامه ملت سازی و دولت سازی، کمک به توسعه اقتصادی افغانستان و مبارزه با تروریزم بوده و دیگری سیاست اعمالی که خلاف موارد اعلام شده را در پیش گرفته است. به گفته این کارشناس سیاسی به همین دلیل هم نه برنامه دولت سازی در افغانستان موفق شده، نه صلح و ثبات به این کشور بازگشته و نه وضعیت اقتصادی افغانستان بهبود پیدا کرده است.

نظری تصریح کرد: تروریزم در افغانستان نه تنها ریشه کن نشده بلکه قویتر هم شده و امروز بسیاری از ولایات افغانستان ناامن است. وضعیت افغانستان در عرصه های سیاسی، امنیتی، اقتصادی روز به روز در حال بدتر شدن است و مردم افغانستان بصورت ابهام آمیز به آینده خود می نگرند.

این کارشناس سیاسی با اشاره به اظهارات اسکات میلر فرمانده جدید نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان مبنی بر اینکه افزایش تعداد نیروها و مشاوران خارجی در افغانستان برای حمایت از افغان ها و نیروهای امنیتی افغانستان است، اظهار کرد: تاکنون حضور این نیروها نه تنها در حمایت از مردم افغانستان تاثیرگذار نبوده بلکه قضیه عکس این بوده است. گزارش هایی که از سوی خود امریکایی ها و ناتو منتشر می شود نشان دهنده افزایش تلفات نیروهای امنیتی و غیرنظامیان افغان است بنابراین در عمل آنچه که اتفاق افتاده خلاف آن چیزی بوده که ادعا می شده است.

وی عنوان کرد: بنابراین اظهارات جنرالان امریکایی بیشتر به خاطر اقناع افکار عمومی در داخل و خارج از افغانستان مطرح می شود تا توجیهی برای حضور لجام گسیخته آنان در این کشور باشد.

نظری با اشاره به تاکید جنرال جان نیکلسون بر از بین بردن داعش در افغانستان طی دو سال گذشته گفت: واقعیت چیز دیگری است و گروه تروریستی داعش قویتر شده که آن هم یک پروژه برای بی ثباتی کشورهای منطقه و ایجاد تهدید برای افغانستان است تا زمینه ای برای حضور بلندمدت و استراتژیک خارجی ها از جمله امریکایی ها در افغانستان باشد. در حالیکه داعش آن توانمندی و پایگاه اجتماعی را در داخل افغانستان ندارد که امریکایی ها، ناتو و نیروهای حمایت قاطع نتوانند این گروه تروریستی را نابود کنند.

به گفته این کارشناس سیاسی به نظر می رسد که خارجی ها به این گروه برای تامین اهداف ژئوپلیتیک و منطقه ای خود نیاز دارند تا بتوانند کشورهای قدرتمند منطقه مانند چین و روسیه را با چالش مواجه کنند و توان رقابت این کشورها با خود را کاهش دهند. اما در این میان منافع ملی افغانستان قربانی می شود و مردم این کشور هر روز شاهد حملات پی درپی این گروه تروریستی در اماکن مقدس می باشند که آن هم در راستای تشدید فرقه گرایی در افغانستان است.

وی اضافه کرد: البته مردم افغانستان تاکنون با درایت و هوشمندی با این قضیه برخورد کرده اند و متوجه این نکته شده اند که کشورهای خارجی از داعش به عنوان ابزار برای پیشبرد اهداف ژئوپلیتیک خود استفاده می کنند و آنان باید جلو این فتنه را در داخل افغانستان بگیرند.

 

تگ

کامنت