مراسم گرامیداشت هفته شهید در افغانستان باید مطابق شأن شهدا برگزار شود

کارشناس و روزنامه نگار افغان تاکید کرد: مراسم گرامیداشت هفته شهید در افغانستان باید مطابق شأن شهدا برگزار شود.      

محمد حکیم نظری پریانی در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری با اشاره به مراسم بزرگداشت هفته شهید و سالگرد شهادت احمد شاه مسعود (قهرمان ملی افغانستان) گفت: این بزرگداشت تجلیل از شهدا و یکی از مردان با شهامت افغانستان و یادآور مبارزاتی است که مردم افغانستان در برابر کمونیزم و ظلم داشتند.

مدیر مسوول روزنامه ماندگار در رابطه با راهپیمایی و رژه موترهای رنگ پاشی شده و تیراندازی هوایی در خیابان های کابل توسط گروهی که خود را طرفداران احمد شاه مسعود می خوانند هم اظهار داشت: راهپیمایی مدنی حق شهروندان است اما اینکه عده ای سبب ترس و وحشت مردم شوند امر ناپسندی است و تلاش های زیادی هم برای جلوگیری از چنین اقداماتی شده که البته تاکنون به جایی نرسیده است.

وی افزود: مشخص نیست که این برنامه از سوی چه کسانی راه اندازی می شود، ممکن است بخشی از آن خودجوش و به نوعی ابراز احساسات باشد و بخشی هم ممکن است برنامه ریزی شده و با هدف ایجاد هرج و مرج باشد که به هر صورت اینگونه حرکت های خشن قابل تائید نیست.

نظری پریانی عنوان کرد: هفته شهید به منظور پاسداشت شهدایی نامگذاری شده که جان خود را برای دفاع از مردم فدا کرده اند و در برابر کمونیزم و تروریزم بین المللی جنگیدند و به نوعی سپاسگذاری از احمد شاه مسعود است که جان خود را فدای کشورش کرد بنابراین از این هفته باید بصورت شایسته تجلیل شود.

وی اضافه کرد: کسانی که خود را پیروان احمد شاه مسعود می دانند باید خلق و خو و رفتار خود را هم به وی شبیه کنند و مردانگی، شهامت و نظم وی را سرمشق خود قرار دهند نه اینکه به نام مسعود حرکت هایی صورت بگیرد که در تضاد با اندیشه های او قرار داشته باشد.

 

Tags

19 سنبله 1397, 13:47 کابل
Comments