20 سنبله 1397, 08:40 کابل
  • توافق تهران و مسکو : مقابله با اقدامات خصمانه و تحریم‌های آمریکا

مسکو مایل است تا روابط خود با ایران را به ویژه در زمینه‌های تجاری و اقتصادی بیش از پیش تقویت کند.

وزارت امور خارجه روسیه روز دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد، در چارچوب مذاکرات «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه با «عباس عراقچی» معاون امور سیاسی وزیر خارجه ایران در تهران ؛روسیه و ایران در خصوص  تضمین ادامه روند تجارت دوجانبه به منظور مقابله با اقدامات خصمانه و تحریم‌های آمریکا علیه ایران توافق کردند.

بنا بر اعلام وزارت خارجه روسیه ؛ طرف روسی در این دیدار بر تعهد مسکو به توافق هسته‌ای ایران بویژه با توجه به اهمیت این واقعیت که ایران به تعهدات خود ذیل این توافق پایبند بوده، تأکید کرد. 

همکاری های ایران و روسیه  طیف گسترده ای از موضوعات شامل حوزه های انرژی ساخت نیروگاه ، گردشگری، حمل و نقل و کشتیرانی را شامل می شود.این همکاری ها در توسعه مناسبات اقتصادی دو کشور تاثیرات مهمی داشته است .

در این راستا ایدههایی مانند تشکیل  اتحادیه تجاری بین ایران و روسیه ، مطرح شده است  که از سوی  اتاق بازرگانی و صنعت روسیه و شورای تجاری ایران–روسیه دنبال می شود   .

توافق دیروز دوطرف در تهران نیز  بیانگر نوعی از پیوستگی سیاسی و اقتصادی در تعاملات دو جانبه  و همکاری های راهبردی  میان ایران و روسیه است .جنبه مهم توافق ایران و روسیه ،همگرایی در جهت مقابله با تحریم های امریکا در روابط اقتصادی –تجاری دو کشوراست .

عبدالرسول دیوسالار، کارشناس مسائل روسیه معتقد است ؛تشدید رقابت‌های منطقه‌ای و سیاست‌های چالش‌آفرین آمریکا و برخی قدرت‌های اروپایی، اهمیت بیشتری به روابط ایران و روسیه  داده است.

تحلیلگران مسایل اقتصادی معتقدند با  ظرفیت هایی که در  روابط ایران و روسیه ایجاد شده است ، بزودی می توان شاهد رابطه باثبات و عمیق تری بین دو کشور بود.اکنون زمان بهره گرفتن از ظرفیت ها فرا رسیده است .

مرتضی خوانساری کارشناس مسائل بین المللی معتقد است ،ایران و روسیه با برخورداری از ذخایر عظیم انرژی در حوزه نفت و گاز، می توانند بخش قابل ملاحظه ای از مدیریت و امنیت انرژی در جهان را به خود اختصاص دهند و جهان را به سمت نظام دو قطبی مورد حمایت اکثر کشورها هدایت کنند.

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب ؛ جمعه شب گذشته  در دیدار ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه و هیأت همراه در تهران ؛ تحریم ایران، روسیه و ترکیه ازجانب امریکا را یک نقطه اشتراک بسیار قوی برای گسترش همکاری‌ها دانستند و گفتند: جمهوری اسلامی ایران و روسیه باید ضمن گسترش همکاری‌های سیاسی و اقتصادی، توافق های انجام گرفته در نشست تهران را با جدیت پیگیری کنند.ایشان  همچنین بر انجام مبادلات و معاملات اقتصادی خارج از چارچوب دلار تأکید کردند.

پوتین نیز در این دیدار تصریح کرد ؛ آمریکایی‌ها با ایجاد محدودیت در تبادلات مالی در حال انجام یک اشتباه راهبردی هستند زیرا به قیمت یک موفقیت سیاسی و کوتاه‌مدت، موجب سلب اعتماد از دلار در فضای جهانی و تضعیف آن خواهند شد.مجموعه این مولفه ها  نشان می دهد که مناسبات  ایران و روسیه  در حوزه مسایل اقتصادی به موازات همگرایی های سیاسی  ، رشد یافته  است .  این روند می تواند به  بستر مناسبی برای تقویت  روابط دو کشور تبدیل شود . 

 

کامنت