20 سنبله 1397, 14:11 کابل
  • مقامات دولت جدید پاکستان وانمود می کنند که در پی کمک به امنیت افغانستان هستند

مقامات دولت جدید پاکستان می خواهند وانمود کنند که در پی راه هایی برای کمک به امنیت افغانستان هستند

کارشناس سیاسی افغان گفت: مقامات دولت جدید پاکستان می خواهند وانمود کنند که در پی راه هایی برای کمک به امنیت افغانستان هستند اما سیاست های اسلام آباد در اختیار سازمان آی. اس. آی است.

دکتر محمد قاهر سینا در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری با اشاره به تمایل وزیر خارجه دولت جدید پاکستان برای سفر به افغانستان اظهار داشت: معمولاً در زمان تغییر حکومت ها مقامات جدید سعی می کنند سفرهای خارجی به خصوص به کشورهای همجوار داشته باشند بین افغانستان و پاکستان تنش هایی وجود داشته و مسوولان جدید پاکستان می خواهند اعلام کنند که به دنبال کاهش آن هستند.

وی افزود: دولت پاکستان پس از سال ها چهره سیاسی جدیدی را تجربه می کند، از سوی دیگر امریکا اخیراً اعلام کرده بخش بزرگی از کمک های مالی خود به پاکستان را قطع می کند زیرا شرط اعطای این کمک های بلاعوض، اقدامات عملی پاکستان برای تامین صلح و امنیت در افغانستان بوده است که از دید امریکا انجام نشده، به همین دلایل وزیر خارجه جدید پاکستان می خواهد اولین سفر خارجی خود را به افغانستان داشته باشد تا وانمود کند که تلاش هایی برای آنچه از پاکستان انتظار می رود انجام داده است.

این کارشناس سیاسی عنوان کرد: این در حالی است که پاکستان یک کشور تحت حاکمیت استخبارات نظامی یا آی. اس. آی است که تمام برنامه ها توسط آن طرح و عملی می شود بنابراین حکومت هایی که می آیند نقش اساسی در سیاست گذاری ندارند، حاکمان و احزاب سیاسی پاکستان هم استقلال لازم را بویژه در مسایل سیاست خارجی ندارند و فقط به همان اندازه می توانند حرف بزنند و عمل کنند که آی. اس. آی برایشان اجازه داده باشد.

به گفته سینا بنابراین با تغییر چهره های سیاسی پاکستان تغییری در سیاست آن کشور نسبت به افغانستان ایجاد نمی شود. آنچه عمران خان نخست وزیر جدید پاکستان در مورد سیاست های خود بویژه در قبال افغانستان بیان کرده فقط اظهارات سیاسی است و امیدواری هایی است که در مورد تغییرات سیاسی دارد و بیان می کند.

این کارشناس سیاسی اظهار کرد: آنچه دولت افغانستان توجه بیشتری به آن دارد تامین امنیت است و از دولت پاکستان هم انتظار دارد که در این راستا همکاری کند از اینرو ممکن است حکومت افغانستان به پاکستان وعده افزایش مراودات اقتصادی و تجاری را بدهد و در عوض از اسلام آباد بخواهد تروریست هایی را که امنیت افغانستان را با خطر مواجه کرده اند دستگیر و یا غیر فعال کند.

وی اضافه کرد: ممکن است پاکستان عکس این رفتار کند و بخواهد با فشار آوردن بر مهاجرین افغان در آن کشور از کابل امتیازات اقتصادی و تجاری بگیرد.

 

تگ

کامنت