17 عقرب 1397, 10:36 کابل
  • تحریم‌های آمریکا؛ اوج‌دشمنی با مردم ایران

دور دوم تحریم‌های آمریکا که با تبلیغات فراوان اجرایی شد، به‌طور مستقیم مردم ایران را هدف قرار می‌دهد و هرگونه فرافکنی در این زمینه، تلاش برای توجیه افکار عمومی است.

برایان هوک Brian Hook رئیس «گروه اقدام ایران» در وزارت خارجه آمریکا روز سه‌شنبه مدعی شد، با وجود اعمال تحریم‌های سخت ضد ایران، فروش دارو، تجهیزات پزشکی و کالاهای کشاورزی هرگز تحریم نبوده است و نیست.

«بهرام قاسمی» سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به این ادعای «برایان هوک» گفت: «آمریکایی‌ها با دروغ و نیرنگ تلاش دارند اقدامات خصمانه و ظالمانه خود ضد ملت ایران را در پس الفاظی نادرست به‌عنوان اقدامی درچارچوب منافع مردم جلوه دهند.»

برایان هوک در تکمیل ادعاهای خود روز چهارشنبه هم گفت: راهبرد فشار حداکثری آمریکا درباره ایران برای فشار بر حساب‌های درآمدهای نفتی ایران نیز اعمال خواهد شد. مسئول «گروه اقدام ایران» در وزارت خارجه آمریکا حتی یک گام فراتر گذاشت و تهدید کرد، هیچ کشوری حق ندارد نفت ایران را جابه‌جا و یا بیمه کند.

نوع و چارچوب تحریم‌های آمریکا که در لیستی طولانی ترتیب داده شده است، یک هدف اصلی دارد و آن هم تحت فشار قرار دادن مردم ایران از نظر اقتصادی است. به‌صفر رساندن نفت ایران و تحریم هوایی و ناوگان دریایی ایران ارتباط مستقیم با زندگی مردم دارد و براساس قوانین بین‌المللی نقض حقوق‌بشر محسوب می‌شود. درهمین زمینه؛ «ادریس الجزیری» گزارشگر ویژه حقوق بشر و اقدامات قهری یکجانبه سازمان ملل با بیان اینکه تحریم‌های جدید آمریکا به‌مردم عادی در ایران آسیب وارد می‌کند، تاکید کرد: «اعمال مجدد تحریم‌های یکجانبه آمریکا ضد جمهوری اسلامی ایران نامشروع، ظالمانه و مضر است.»

خصومت و دشمنی دولت کنونی آمریکا با مردم ایران در فهرست طولانی تحریم‌های آن کشور ضد ایران کاملا روشن است. دولت‌مردان آمریکا با فرافکنی نمی‌توانند در دوران تحریم، خود را در کنار مردم ایران قرار دهند و به‌عبارتی از 5 نوامبر 2018 /14عقرب، وارد «جنگ‌اقتصادی» با ملت ایران شدند. البته این رویکرد، جدید نیست و با پیروزی انقلاب‌اسلامی، تحریم‌های آمریکا همراه مردم ایران بوده است. در این زمینه؛ حضرت آیت الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از دانش‌آموزان و دانشجویان به‌مناسبت ۱۳ آبان امسال تاکید کردند: «یکی از تحرکات آمریکایی‌ها در این ۴۰ سال، استفاده از جنگ‌اقتصادی است و اینکه اکنون می‌گویند تحریم‌ها اقدامی جدید ضد ایران است، در واقع کلاه گذاشتن بر سر خود و یا ملت آمریکاست، زیرا موضوع تحریم از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی وجود داشته است.»

اقدامات ضد حقوق‌بشری آمریکا در برابر ملت ایران همواره پس از پیروزی انقلاب‌اسلامی تداوم داشته است. بلوکه‌کردن دارایی‌های ایران در آمریکا فقط نمونه‌ای از این اقدامات ضد حقوق‌بشری است که می‌توان به آن تحریم دارویی و تحریم هواپیمایی ایران را هم اضافه کرد که نقش مستقیم با سلامت مردم ایران دارد. در چنین شرایطی، مردم ایران به‌خوبی با سیاست‌های مزورانه آمریکایی‌ها آشنا هستند و فریب تبلیغات و اشک‌تمساح ریختن مقامات آمریکایی را نخواهند خورد.

تاریخ 40 ساله انقلاب اسلامی به‌خوبی ثابت کرده است که دولت‌های مختلف در آمریکا ازجمله دولت «دونالد ترامپ» دوست ملت ایران نیستند و سابقه دشمنی آنان در دوره‌های مختلف حیات انقلاب‌اسلامی در تاریخ ثبت شده است.  

تگ

کامنت