14 قوس 1397, 09:23 کابل
  • واکنش ایران به فضا سازی امریکا و اروپا برای تشکیل جلسه شورای امنیت در خصوص برنامه موشکی ایران

امریکا دورتازه ای از فشارها را به بهانه ازمایش موشکی ایران  آغاز کرده است . در این فضا سازی برخی کشورهای اروپایی نیز همسو با امریکا اظهاراتی را مطرح کرده اند .

 «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران  در واکنش به اظهارات مقامات برخی از کشورهای غربی برای تشکیل جلسه شورای امنیت در خصوص برنامه موشکی ایران ،در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: سوءاستفاده مضحک آمریکا از شورای امنیت سازمان ملل، نمی تواند کوتاهی این کشور را در پایبند نبودن به تعهداتش بپوشاند.

برنامه دفاع موشکی ایران هیچگونه مغایرتی با قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد ندارد .
مقام‌های دولت آمریکا در حالی آزمایش موشکی ایران را نقض قطعنامه ۲۲۳۱ می‌دانند که «برایان هوک»، مسئول میز ایران در وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای در تاریخ ۲۰ سپتامبر اذعان کرده بود  : «مطابق قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که رسماً توافق هسته‌ای ایران را تأیید و قطعنامه ۱۹۲۰ را لغو کرد ؛ از ایران صرفاً "خواسته شده هیچ فعالیتی مرتبط با موشک‌های بالستیک دارای قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای انجام ندهد."

در سیاست های مدون و شفاف موشکی و دفاعی ایران هیچگونه طراحی و برنامه ریزی برای داشتن موشک هایی که بتواند از کلاهک هسته ای استفاده کند،وجود نداشته و نخواهد داشت.

امریکا و  اروپا در شرایطی برروی پارامترهای امنیتی و دفاع موشکی ایران حساسیت نشان دهند که چشم خود را بر روی  تهدید های واقعی در محیط امنیتی منطقه بسته اند . اگر بنا بود ایران در منطقه ایجاد نا امنی کند امروز نه تنها منطقه ،بلکه شهرهای اروپایی و حتی امریکا جولانگاه داعش و تروریست هایی بود که با حمایت عربستان و امریکا و اسراییل و اشتباهات برخی کشورهای اروپایی از جمله فرانسه بوجود امده بودند تا منطقه و جهان را ناامن کنند .زمانیکه امریکا یی ها به بهانه  واهی  مقابله با تهدید های ایران طرح اسقرار  سپر موشکی در اروپا را مطرح  کردند ؛ آمریکا اعلام کرد که علی رغم توافق در موضوع هسته‌ای ایران، سپر موشکی ناتو در اروپا باقی خواهد ماند، چه با توافق چه بی‌توافق.

سرگئی لاوروف، وزیرخارجه روسیه، انزمان در مقاله‌ای؛ "این گونه تناقضات کلامی و رفتاری آمریکا را گواه آن دانست  که تهدید ایران از ابتدا هم تنها یک مستمسک بوده است ."

 دمیتری روگوزین، معاون نخست وزیر روسیه، در یاداشتی با کنایه به آمریکا گفت که "سپر موشکی بر جای خواهد ماند چرا که این سیستم اصولا برای مقابله با تهدید ایران نبود."

امریکا بعد از خروج از برجام بدنبال دو هدف راهبردی  برضد ایران است .

 هدف اول  موثر نشان دادن تحریم های امریکا بر اقتصاد ایران  است .امریکا برای حفظ اعتبار خود نیاز به حمایت اروپا  دارد . اما حتی با وجود همسویی کلامی اروپا ؛ امریکا بازهم قادر نیست به هدفش برسد   .

«حسن روحانی» رئیس جمهوری اسلامی ایران روز سه شنبه در جمع مردم شاهرود،استان سمنان، شرق تهران، تصریح کرد : "ملت ایران هرگز در برابر دشمن سر فرود نیاورده و نخواهند آورد.ملت بزرگ ایران ثابت کرد که پیروز نهایی در نبرد با آمریکا است."
هدف دوم امریکا روی گزینه تضعیف توان دفاعی  ایران متمرکز شده است .اما برخورد گزینشی و تبعیض‌آمیز علیه توان نظامی ایران، معنایی  جز مداخله جویی و نقض آشکار حقوق بین الملل ندارد .

تگ

کامنت