14 قوس 1397, 15:00 کابل
  •  بررسی مطبوعات چاپ کابل 14 قوس 1397

"طالبان و تیزپایی در مذاکرات صلح"،" امریکا و پروسه ی صلح در افغانستان" و "ماکرون در بن بست رهبری" عناوین سرمقالات روزنامه های امروز چاپ کابل است.

"طالبان و تیزپایی در مذاکرات صلح" عنوان سرمقاله ی روزنامه ی ماندگار است که در آن چنین آمده است: 

روز گذشته، آقای خلیل‌زاد نمایندۀ ویژۀ وزارت خارجۀ امریکا در امور صلحِ افغانستان درحالی وارد پاکستان شد که نماینده‌گانِ دفتر سیاسیِ گروه طالبان در قطر، چند روز پیش از او (در آغاز هفته) وارد این کشور شده بودند. رهبری طالبان، یک هیأتِ هفت‌نفری را به ریاست شیرمحمد استانکزی (رییس دفتر قطر)، در آستانۀ آغازِ احتمالیِ دور سومِ مذاکرات میان امریکا و گروه طالبان، به پاکستان فرستاده تا پیرامون محتوایِ این دور از مذاکرات با جانبِ امریکا به رایزنی و چانه‌زنی بپردازند. همچنین قرار است این هیأت در نشستِ مشورتی‌شان با رهبری گروه طالبان، دربارۀ کشته ‌شدنِ یکی از فرماندهان پیشینِ طالبان در حملۀ هواپیماهایِ بی‌سرنشینِ امریکا در هلمند، به عنوان حادثه‌یی مغایر با بحث صلح، صحبت کنند.

ماندگار می افزاید :

در سال‌های گذشته‌، تجربه این بود که دستِ صلح به سوی طالبان از هر سو دراز بود اما طالبان پیام‌هایِ صلح‌خواهانه را جدی نمی‌گرفتند و بر مواضعِ نظامی و ایدیولوژیکِ خود سرسختی نشان می‌دادند. اما اکنون وقتی نماینده‌گان سیاسیِ طالبان چند روز پیشتر از آقای خلیل‌زاد برای پی‌گیری دور سومِ مذاکرات صلح در پاکستان گرد می‌آیند، باید درک کرد که این‌بار طالبان بحثِ صلح را نه‌تنهـا جدی گرفته‌اند بلکه تا اندازه‌یی حاضر به انعطاف و تعدیل مواضع نیز هستند. افزون بر این، از آن‌جا که این دید و وادیدها در پاکستان صورت می‌گیرند، می‌توان نقش و نفوذِ این کشور در داستانِ تازه‌به‌راه‌افتادۀ صلحِ افغانستان که ایالات متحده با جدیت آن را کلیـد زده و پاکستان نیز به‌جدیت در آن فعال شده، تحلیل و ارزیابی کرد. 

" امریکا و پروسه ی صلح در افغانستان" عنوان سرمقاله ی روزنامه ی افغانستان ما است که در آن چنین آمده است :

اکنون میکانیزم امنیت و ثبات در افغانستان در آوردن صلح با طالبان تعریف می شود. این تعریف از دو باور ناشی می شود، یکی این که جنگ در افغانستان راه حل نظامی ندارد و حکومت افغانستان نمی تواند از طریق نظامی شورشیان را با شکست مواجه کند. دوم طالبان یک گروه غیر منعطف و تروریستی نیست که راه مذاکره و صلح با آن گروه بسته باشد. 

نویسنده می افزاید : 

روند صلح با جدیت بیشتر از سوی آمریکا دنبال می شود؛ اما نگرانی جدی این است که در جریان مذاکرات سیاسی در رابطه با ارزش های دموکراسی و دستاورد های سیاسی و فرهنگی چند دهه اخیر چگونه معامله می شود. طبیعی است که در آغاز مذاکرات هر دو طرف با بالاترین خواسته های خود وارد مذاکره می شوند؛ اما در هر مذاکره محدوده های سبز، خاکستری، نارنجی و سرخ وجود دارد که چارچوب چانه زنی ها را مشخص می کند؛ سؤال اصلی این است که حکومت و جامعه جهانی به شمول آمریکا خط سرخ صلح را از کجا ترسیم می کند؟

 ونگاهی می اندازیم به روزنامه ی انصار که در سرمقاله ای تحت عنوان "ماکرون در بن بست رهبری" چنین نوشته است:

امانوئل ماکرون بیش از یک ونیم سال است که ریاست جمهوری فرانسه را به عهده دارد و هنوز مدت قابل توجهی تا پایان کار دارد، اما به نظر می‌رسد که جلیقه‌های زرد کار را آن قدر برای او سخت کرده‌اند که حالا برخی از استیضاح و حتی برکناری او می‌گویند. جلیقه زرد‌ها معترضانی هستند که از ۱۷ نوامبر به این سو و با بستن جاده‌ها و ایجاد ترافیک اعتراض آرامی علیه سیاست اقتصادی دولت به خصوص در مورد افزایش مالیات بر قیمت پترول  و دیزل به راه انداخته‌اند، اما تظاهرات آن‌ها در روز شنبه و دوشنبه گذشته از حد و حدود آرام خود خارج شد و منجر به درگیری شدید با نیرو‌های پلیس شد که دو کشته و ده‌ها زخمی بر جا گذاشت و بیش از ۱۰۰ نفر دستگیر شدند.

در پایان انصار می افزاید

ماکرون با این میزان کاهش محبوبیت و حمایت عمومی از جلیقه‌زرد‌ها شانس موفقیتی برای آرام کردن اوضاع ندارد جز این که به خواسته معترضین تن داده و مانع افزایش قیمت سوخت بشود. این شرایط نه تنها موقعیت ماکرون را در داخل فرانسه تا انتخابات ریاست جمهوری بعدی در ۲۰۲۲ به شدت تضعیف کرده بلکه امید او برای رهبری اتحادیه اروپا را هم بر باد داده است. او می‌توانست بعد از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در مارچ آینده و کنارگیری کامل آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، از سیاست در ۲۰۲۱، سکان رهبری اتحادیه اروپا را قبل از انتخابات ۲۰۲۲ به دست بگیرد، اما به نظر می‌رسد که جلیقه زرد‌ها چنان گرهی در کار او انداخته‌اند که به نظر می‌رسد نه این امید برآورده شود و نه شانسی برای انتخابات ۲۰۲۲ داشته باشد.

تگ

کامنت