17 قوس 1397, 15:55 کابل

کمیسیون های انتخابات افغانستان باید در رابطه با اعلام نتایج انتخابات به تفاهم برسند تا مردم به این برنامه اعتماد کنند

عضو پارلمان افغانستان گفت: کمیسیون های انتخابات افغانستان باید در رابطه با اعلام نتایج انتخابات به تفاهم برسند تا مردم به این برنامه اعتماد کنند.

صالح محمد سلجوقی در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری با اشاره به باطل اعلام شدن آراء انتخابات پارلمانی ولایت کابل به خاطر تقلب گسترده از سوی کمیسیون شکایات انتخاباتی و رد آن از سوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اظهار داشت: برای جلب اعتماد مردم این کمیسیون ها باید به تفاهم برسند.

وی افزود: موجی از شایعات در رابطه با تقلب گسترده در انتخابات پارلمانی وجود دارد و واقعیت هم این است که تقلب های گسترده از سوی کارمندان کمیسیون انتخابات در روز انتخابات صورت گرفته، و در جریان شمارش آراء هم این تقلب ها ادامه داشته است.

به گفته این کارشناس سیاسی کمیسیون شکایات انتخاباتی با توجه به حضور نمایندگانش در برنامه بازشماری آراء و بازرسی، نگران عواقب چنین انتخاباتی شده و به خاطر جلوگیری از اتلاف انرژی و زمان، آراء کابل را باطل اعلام کرد.

سلجوقی عنوان کرد: تقابل میان کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی از مدت ها قبل ادامه دارد، حتی قبل از اینکه انتخابات برگزار شود به خاطر حذف نام تعدادی از نامزدها از لیست نهایی این اختلافات وجود داشت اما اکنون شدیدتر شده است.

این عضو پارلمان افغانستان اظهار کرد: بر اساس قانون انتخابات، در صورتی که کمیسیون شکایات انتخاباتی در رابطه با تصمیمش با واکنش کمیسیون انتخابات مواجه شود می تواند انتخابات را کلاً باطل اعلام کند. اما تقابل بین دو کمیسیون انتخابات نگران کننده است و اگر به تفاهم و تعامل نرسند نتیجه انتخابات پارلمانی افغانستان مبهم باقی می ماند که این وضعیت برای مردم نگران کننده است.

این کارشناس سیاسی گفت: در صورتی که دلایل کمیسیون شکایات انتخاباتی مستدل باشد و کمیسیون انتخابات هم آن را بپذیرد و در نهایت به تفاهمی برسند اعتماد مردم به روند انتخابات بیشتر می شود.

وی اضافه کرد: کمیسیون انتخابات برای توجیه اعمالش و نیز برای اینکه وانمود کند وظیفه اش را به درستی انجام داده، اعلام می کند که انتخابات به خوبی انجام شده و بروز تقلب و باطل شدن آراء را نمی پذیرد اما تصمیم گیرنده نهایی در این زمینه کمیسیون شکایات انتخاباتی است و باید دید که طی روزهای آینده این دو کمیسیون به تفاهم خواهند رسید یا خیر.

 

تگ

کامنت