18 قوس 1397, 13:13 کابل

بورد مشورتی صلح که به تازگی از سوی رئیس جمهور افغانستان معرفی شده فراگیری خاصی دارد و موضوعات خاصی را هم در رابطه با صلح با طالبان پیگیری می کند

کارشناس سیاسی ایرانی گفت: بورد مشورتی صلح که به تازگی از سوی رئیس جمهور افغانستان معرفی شده فراگیری خاصی دارد و موضوعات خاصی را هم در رابطه با صلح با طالبان پیگیری می کند.

پیر محمد ملا زهی در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری اظهار داشت: از طرف افغانستان شورای عالی صلح این کشور ماموریت داشت مساله صلح را پیش ببرد اما هیاتی که به تازگی از سوی محمد اشرف غنی معرفی شده به دنبال یکسری تحولات که در رابطه مذاکرات امریکایی ها و طالبان روی کار آمده است.

وی تصریح کرد: این مذاکرات در دوحه قطر برگزار شد و بعد زلمی خلیلزاد به عنوان نماینده ویژه امریکا در گفت و گوهای صلح افغانستان و بررسی مسایل مربوطه تعیین شد، از همان زمان این سوال مطرح بود که چون طالبان حاضر نیستند با دولت افغانستان مذاکره کنند و امریکایی ها را طرف خود می دانند، شورای صلح تا چه اندازه می تواند کارآیی داشته باشد.

به گفته این کارشناس سیاسی آقای غنی در واقع تشکیلات موازی با شورای صلح بوجود آورده که برای برخی از جریان های سیاسی تردید برانگیز شده وی مشورت هایی با گروه ها و شخصیت ها در عرصه های مختلف کرده تا ببیند در شرایط کنونی که امریکایی ها در مذاکره با طالبان به نوعی دولت افغانستان را دور زده اند چه کار می تواند بکند.

ملا زهی عنوان کرد: به نظر می رسد در نتیجه این مشورت ها و بررسی ها آقای غنی به این جمع بندی رسیده تا گروهی را به جای شورای صلح مامور کند که پایگاه اجتماعی گسترده تری دارد و می تواند از تمامی قشرهای جامعه نمایندگی کند و این یازده نفر روند مذاکرات با طالبان را پیگیری کنند.

وی یادآور شد که دونالد ترامپ در استراتژی خود سیاست دولت اوباما را که خروج نیروهای امریکایی از افغانستان در سال 2017 را در دستور کار قرار داده بود تغییر داده و بحث افزایش نیروهای امریکایی را مطرح کرده، از طرف دیگر بحث مذاکره با طالبان هم مطرح شده و چنین استنباط می شود که تنها مذاکره امریکایی ها با طالبان به جایی نمی رسد و زلمی خلیلزاد هم یادآور شده که مذاکره باید بین افغان ها صورت بگیرد.

ملا زهی اظهار کرد: به هر صورت این مذاکرات بین دولت افغانستان و طالبان باید انجام شود و به نظر می رسد که امریکا این مذاکرات را در سه مرحله می بینند، مرحله اول بین دولت امریکا و طالبان که در قطر برگزار شد، مرحله دوم بین دولت افغانستان و طالبان و در مرحله سوم کشورهای منطقه و همسایه افغانستان هم وارد جریان خواهند شد.

وی اضافه کرد: اکنون چون جنگ به بن بست رسیده و طرفین به این نتیجه رسیده اند که دیگر راه حل نظامی نتیجه ای ندارد، طالبان هم باید از موضع خود که با دولت افغانستان مذاکره نمی کنند، عقب نشینی کنند، البته به نظر می رسد که امریکایی ها و طالبان در حال حاضر روی موضوع شریک سازی طالبان در قدرت کار می کنند و احتمالاً این بورد مشورتی هم که آقای غنی معرفی کرده در رابطه با این موضوع کار خواهد کرد و احزاب و جریان های سیاسی هم به این روند خواهند پیوست.

 

تگ

کامنت