19 قوس 1397, 10:00 کابل

محمد جواد ظریف ، وزیر امور خارجه ایران با بیان اینکه سران قدرت‌پیشه تنها برای منطقه جنگ و بدبختی به بار آورده‌اند، خاطرنشان کرد،"اکنون نه به سران قدرت‌پیشه، بلکه به منطقه‌ای قدرتمند نیاز است."

ظریف روز یکشنبه در توییتر با اشاره به اظهارات «حسن روحانی» رئیس‌ جمهوری اسلامی ایران در نشست روسای مجالس 6 کشور منطقه که در آن بر لزوم گفت‌وگو میان کشورها تأکید شده است، تصریح کرد: منطقه اکنون به گفت‌وگو، احترام به قوانین بین‌المللی، دگرپذیری، شبکه‌سازی امنیتی، همکاری اقتصادی و تماس‌های بیشتر مردم با مردم، نیاز دارد.

تهران روز شنبه میزبان روسای مجالس شش کشور آسیایی شرکت کننده در کنفرانس همکاری بین المللی با هدف پیشگیری و مقابله با تروریسم بود .مباحث مهمی در این کنفرانس مطرح شد که بی تردید در افزایش  همکاری ها برای تقویت امنیت منطقه و  مبارزه با تروریسم و افراط گرایی نقش مهمی دارد.

این اجلاس توجه محافل صهیونیستی را نیز؛ اما از دیدگاه دیگری ، بخود جلب کرد.

روزنامه  صهیونیستی «جروزالم پست» یکشنبه شب در تحلیلی ؛ برگزاری موفق  این اجلاس را در زمان  تحریم ها و فشارهای امریکا علیه ایران ؛ نشانه  تقویت ارتباطات درون منطقه‌ای در تهران دانست  و نوشت : ایران با میزبانی یک نشست مهم بین‌المللی و به تصویر کشیدن چهره منزوی آمریکا و متحدانش، به افزایش نفوذ خود در منطقه و فراتر از آن ادامه می‌دهد.

از نگاه این نشریه صهیونیستی ؛ روابط رو به رشد بین روسیه، ایران، چین، ترکیه و پاکستان  برای سیاست خاورمیانه‌ای و جهانی آمریکا خوش یمن نیست. "این کشورها نه تنها باهم مهم‌ترین اقتصادها و ارتش‌های مهم جهان هستند، بلکه چالشی برای آمریکا در مناطق مختلف محسوب می‌شوند. در حالی که سیاست آمریکا در خاورمیانه مانند روابط با عربستان سعودی و رویکرد در سوریه به وضوح نظم خود را از دست داده است."

تفاهم  حول محور امنیت پایدار با مشارکت کشورهای منطقه بی شک رویدادی در خور توجه برای کشورهای منطقه است.

بدیهی است که با چنین رویکردی برگزاری اجلاس تهران از نگاه «جروزالم پست»   برای امریکا ،اسراییل والبته عربستان رویداد خوشایندی نیست ؛ انهم در شرایطی که حضور نظامی آمریکا در منطقه در همه این سال ها از جمله در افغانستان؛ عراق و در خلیج فارس ، نه تنها تاثیری در ایجاد ثبات و امنیت نداشته بلکه موجب نا امنی  و ایجاد بحران در منطقه شده است. در این راستا تروریسم نیز به دشمن مشترک کشورهای منطقه تبدیل شده است. 

آمریکا سال‌هاست که خود را مهد آزادی و حامی اصلی حقوق بشر ومدافع دموکراسی  در جهان معرفی می‌کند ؛ اما نشریه «آمریکن هرالد تریبیون»  در گزارشی به قلم «رابرت فانتینا» نوشت ؛حقیقت این است که این افسانه، در بیرون از مرزهای آمریکا اصلا قابل لمس و باور نیست و در داخل آمریکا هم بی‌اعتمادی نسبت به آن به طور روزافزون در جریان است.

"نوام چامسکی"، نظریه پرداز مشهور آمریکایی در مصاحبه ای می گوید ؛ آمریکا، ایران را بزرگترین تهدید علیه صلح می داند، در حالی که بقیه جهان، امریکا را تهدید می دانند.

واقعیت این است که کارنامه  آمریکا از زمان استقلال‌اش تاکنون- سرشار از جنگ و خونریزی در اقصی نقاط دنیا؛ چه مستقیم و چه نیابتی است .در چنین  وضعیتی نیاز منطقه ؛ همکاری و تکیه بر توانمندی های منطقه ای است.

از نگاه ایران امنیت منطقه باید بر اساس منافع مشترک کشورهای منطقه تعریف و تبیین گردد  تا امکان قطع دخالت قدرت های خارجی فراهم شود.

ازاین دید گاه برگزاری موفق نشست تهران ؛نشان دهنده توانایی ایران در تعاملات منطقه ای و تاثیرگذاربودنش در شکل گیری همگرایی  امنیتی در منطقه است . به تعبیر  ظریف؛ وزیر امور خارجه ایران ؛ " اکنون نه به سران قدرت‌پیشه، بلکه به منطقه‌ای قدرتمند نیاز است."

تگ

کامنت