01 جدی 1397, 18:54 کابل

با شرایط پیش آمده و خبرهایی که در رابطه با ائتلاف بزرگ ملی افغانستان منتشر می شود، به نظر می رسد که دیگر از این ائتلاف خبری نیست

کارشناس سیاسی افغان گفت: با شرایط پیش آمده و خبرهایی که در رابطه با ائتلاف ملی نجات افغانستان منتشر می شود، به نظر می رسد که دیگر از این ائتلاف خبری نیست.

عبدالغفور ساجد در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری اظهار داشت: گروه ها و شخصیت های سیاسی در یک مقطع خاصی با توجه به منافعی که داشتند و برای اینکه از صحنه سیاسی حذف نشوند و بصورت تک تک از سوی دولت تحت فشار قرار نگیرند به تشکیل ائتلاف دست زده بودند و در صورتی که ائتلاف منحل شود نشانه آن است که اعضای آن بر سر تقسیم پست های کلیدی از جمله معاونان ریاست جمهوری احتمالی آینده و اعضای کابینه آینده به توافق نرسیده اند.

طی روزهای اخیر خبرهایی در رابطه با درخواست اشرف غنی از عبدالرشید دوستم (که از اعضای اصلی ائتلاف است) برای همراهی وی در انتخابات ریاست جمهوری و نیز نامزد شدن برخی از اعضای ائتلاف بصورت مستقل منتشر شده که احتمال شکنندگی این ائتلاف را بیشتر کرده است.

ساجد عنوان کرد: بهتر بود این ائتلاف حفظ می شد و با یک نامزد واحد به سوی کارزارهای انتخاباتی می رفت که در آن صورت احتمال برد آن وجود داشت.

وی افزود: به نظر می رسد که مداخلات خارجی بویژه مداخلات کشورهای قدرتمند و بحث منافع شخصی هر یک از اعضای ائتلاف و نیز دست اندازی هایی از سوی حکومت در تضعیف ائتلاف تاثیرگذار بوده است.

به گفته این کارشناس سیاسی در رابطه با مسایل مربوط به انتخابات آینده ریاست جمهوری افغانستان عوامل داخلی از جمله شرایط و اوضاع کشور و دولت و احزاب و گروه های سیاسی، و نیز برخی عوامل خارجی نقش دارند، تجربه انتخابات گذشته هم نشان داده که آراء مردم اهمیت خود را داشته اما کاملاً تعیین کننده نبوده است.

ساجد اظهار کرد: از سوی دیگر محمد اشرف غنی محبوبیت لازم را در میان مردم ندارد، حنیف اتمر هم که از بدنه دولت جدا شده و قصد نامزد شدن را دارد بیشتر به عنوان یک مهره بیرونی شناخته شده است و در میان مردم کار خاصی انجام نداده و به نظر می رسد که احزاب، گروه ها و چهره های سیاسی هم پراکنده شده و به نامزدهای مطرح خواهند پیوست.

وی اضافه کرد: بصورت کلی اگر ائتلاف ملی نتواند نامزد واحدی معرفی کند این احتمال وجود دارد که نتایج انتخابات به نفع آقای غنی و یا نامزد دیگری ختم شود.

 

تگ

کامنت