07 میزان 1395, 11:33 کابل
  • حمایت از دولت وحدت ملی افغانستان

در حالی که برخی جناحها و گروههای سیاسی و قومی در افغانستان در تلاش هستند دولت وحدت ملی این کشور را تضعیف کنند رئیس شورای علمای افغانستان از ادامه کار دولت وحدت ملی این کشور حمایت کرد.

قیام الدین کشاف رئیس شورای علمای افغانستان در دیدار با «عبدالله عبدالله» رئیس شورای اجرایی دولت وحدت ملی از ادامه کار این دولت حمایت کرد و گفت باید زمزمه های 2 ساله بودن دولت وحدت ملی را از بین برد و نباید اجازه داد پایه و اساس بدی برای آینده کشور گذاشته شود.

رئیس شورای علمای افغانستان دراین دیدار که در کابل انجام شد؛ افزود شماری از افراد و اشخاص از زمان آغاز تشکیل دولت وحدت ملی برای افغانستان مشکل ایجاد کرده و دسیسه می کنند.

مردم افغانستان باید از دولت وحدت ملی حمایت کنند تا افرادی که علیه حکومت دسیسه می کنند، قادر به انجام هیچ کاری نباشند. رئیس شورای اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان نیز در دیدار با رئیس شورای علمای افغانستان گفت ،شماری از سیاستمداران با اظهارات خود درباره دولت وحدت ملی فهم و دانش خود را زیر سئوال بردند.

در انتخابات دو سال پیش ریاست جمهوری افغانستان به دلیل بروز اختلاف در شمارش آرا ،سرانجام با میانجیگری سازمان ملل ،دولت وحدت ملی این کشور تشکیل شد و قرار شد بعد از دوسال با تشکیل لویه جرگه قانون اساسی ،ساختار حکومتی افغانستان از ریاستی به پارلمانی و از متمرکز به فدرالی تغییر یابد ؛ به همین دلیل عبدالله عبدالله اعلام کرد دولت وحدت ملی متعهد شده بود انتخابات شوراهای ولایتی را برگزار کند اما نبود وضعیت مناسب این زمینه را ازما گرفت و با برگزار نشدن شورای ولایتی، برگزاری لویه جرگه ،مجلس بزرگان برای تعدیل قانون اساسی هم بطور عملی ناممکن شد.بنابراین از دیدگاه عبدا... عبدا... موضوع دو سال ،ارتباطی به طول عمر دولت وحدت ملی ندارد و این دولت برای 5 سال به کار خود ادامه خواهد داد.در اجلاس اخیر میثاق ملی هم محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان ضمن رد هر گونه اختلاف میان مقامات ارشد دولت بر ادامه کار آن تاکید کرد و اولویت برنامه های دولت وحدت ملی افغانستان را برقراری صلح و امنیت و تقویت همدلی و وفاق ملی دانست .

از دیدگاه ناظران سیاسی هر چند ممکن است دولت وحدت ملی افغانستان هنوز همه شعارهای انتخاباتی خود را عملی نکرده باشد اما این برای اولین بار در تاریخ تحولات سیاسی این کشور است که دولتی متشکل از همه اقوام و گروههای مذهبی و سیاسی در افغانستان تشکیل می شود و این فرصت مناسبی را ایجاد کرد تا دولت افغانستان به سمت ایجاد وحدت ملی و کنار گذاشتن تعصبات قومی حرکت کند.اکنون محمد اشرف غنی که از قوم پشتون است و عبدا... عبدا... که تاجیک محسوب می شود دولت وحدت ملی را با همکاری و همدلی هدایت می کنند و این موضوع به نظر می رسد برخی جریانات و گروههای مغرض را عصبانی و ناخشنود کرده است .به همین دلیل مدام با طرح پایان عمر دو ساله دولت وحدت ملی خواهان کناره گیری آن هستند.این در حالی است که هنوز افغانستان به ثبات لازم نرسیده و مسایل امنیتی از مهمترین چالشهای دولت کابل است و از بین رفتن دولت مرکزی بیش از پیش موجب ایجاد هرج و مرج و ناامنی سیاسی و امنیتی در این کشور خواهد شد.

دولت وحدت ملی افغانستان با امضای توافقنامه صلح با حزب اسلامی حکمتیار نشان داد که منافع ملی را برای ساختن افغانستانی آباد ، آزاد و مستقل با حضور همه گروههای سیاسی و قومی دنبال می کند و همان گونه که اشرف غنی تاکید کرد مخالفان می توانند با فعالیت سیاسی رسمی و شرکت در انتخابات قدرت را نیز به دست بگیرند .همان گونه که وی و عبدا... عبدا... از طریق انتخابات به قدرت رسیدند.

در هر حال ،حمایت شورای علمای افغانستان از ادامه کار دولت وحدت ملی این کشور بیانگر تحکیم پایه های وفاق و همدلی در افغانستان میان همه جناحهای سیاسی و مذهبی و قومی برای برقراری صلح و ثبات است .

تگ

کامنت