29 جدی 1395, 23:35 کابل
  • توافق ایران، روسیه و ترکیه درباره سوریه محور مذاکره پوتین با اولاند و مرکل

"ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه در گفتگوی تلفنی با "آنگلا مرکل" صدراعظم آلمان و "فرانسوا اولاند" رئیس جمهوری فرانسه، نتایج اجرای توافقات روسیه با ایران و ترکیه درباره سوریه را تشریح کرد.

 دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین روز چهارشنبه در بیانیه ای اعلام کرد: پوتین در این گفت وگوی تلفنی، گام های اجرای توافقات روسیه، ایران و ترکیه درباره آتش بس سوریه و فراهم کردن مقدمات برگزاری مذاکرات صلح سوریه در آستانه (پایتخت قزاقستان) را تشریح کرد.

مذاکرات دو روزه آستانه که  23 ژانویه به میزبانی دولت قزاقستان با حضور نمایندگان دولت و معارضان سوری برگزار خواهد شد در چارچوب راهبرد حل سیاسی بحران سوریه، 20 دسامبر در نشست وزرای امور خارجه روسیه، ایران و ترکیه در مسکو مورد پشتیبانی قرار گرفته بود.

بیانیه پایانی نشست مسکو، مبارزه با داعش و جبهه النصره، فراخوان جهانی برای همکاری علیه تروریسم، حفظ تمامیت ارضی و یکپارچگی سوریه، رد راهکار نظامی برای حل بحران کنونی، اجرای قطعنامه 2254 شورای امنیت، کمک فراگیر به سوری ها، لزوم اجرای نظام خروج آزادانه مردم از مناطق درگیری و تحت سلطه تروریست ها و همچنین پشتیبانی از برگزاری مذاکرات سوری-سوری در قزاقستان را شامل می شود.

کارشکنی برخی گروه های تروریستی مسلح تحت حمایت چند کشور ضد سوری سبب توقف مذاکرات صلح سوریه در ژنو از هشت ماه پیش تاکنون شده است و از سوی دیگر، با توجه به اینکه سازمان ملل نتوانست برای از سرگیری این مذاکرات اقدام کند، نشست آستانه برنامه ریزی شد.

در بیانیه کاخ کرملین همچنین آمده است: سران روسیه، آلمان و فرانسه در ادامه این گفتگوی تلفنی درباره روند اجرای توافقنامه مینسک برای حل و فصل بحران اوکراین از جمله با توجه به نتایج اجلاس سران گروه نورماندی در برلین که اکتبر سال گذشته برگزار شد، گفت وگو کردند.

منطقه دونباس (دونتسک و لوهانسک) در شرق اوکراین، از مارس 2014 پس از سقوط دولت "ویکتور یانوکوویچ" و روی کار آمدن یک دولت غرب‌گرا در کی یف به میدان درگیری نظامیان اوکراین با مخالفان تبدیل شده است.

گروه نورماندی در 11 فوریه 2015 با حضور سران اوکراین، روسیه، فرانسه و آلمان، "توافقنامه مینسک-2" را در پایتخت بلاروس برای پایان دادن به منازعات در شرق اوکراین امضا کرد.

تاکنون حدود 10 هزار نفر در جریان ناآرامی های شرق اوکراین کشته و ده ها هزار نفر دیگر زخمی شده اند.

 

تگ

کامنت