• بحث در سنای آمریکا درخصوص اختیارات «ترامپ» برای صدور دستور حمله اتمی

در شرایطی که تنش ها میان آمریکا و کره شمالی در هفته های اخیر به شدت افزایش یافته و برخی حتی از احتمال وقوع جنگ میان دو کشور ابراز نگرانی کرده اند، سنای آمریکا روز سه شنبه جلسه استماعی را در زمینه اختیارات «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا برای استفاده از سلاح های اتمی برگزار کرد.

به گزارش رادیو دری، این بحث برای نخستین بار طی چهار دهه گذشته (از سال 1976 تاکنون) در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا صورت گرفت.

سناتور «کریس مورفی» Chris Murphy در این نشست اعلام کرد:« ما بیم آن را داریم که تصمیم گیری رئیس جمهور آمریکا درخصوص صدور دستور حمله اتمی از روی بیفکری باشد»

سناتور «باب کورکر» Bob Corker رئیس کمیته روابط خارجی سنا نیز در این نشست از احتمال صادر کردن فرمان حمله اتمی توسط رئیس جمهور آمریکا ابراز نگرانی کرد.

کورکر ماه پیش نیز هشدار داده بود لفاظی های ترامپ علیه رهبر کره شمالی می‌تواند آمریکا را وارد جنگ جهانی سوم کند.

«رابرت کهلر» ژنرال بازنشسته ارتش آمریکا هم در این نشست  گفت: « ارتش می تواند دستورات رئیس جمهور را در صورتی که غیرقانونی باشد نپذیرد حتی اگر این دستور مربوط به سلاح هسته‌ای باشد.»

تنش میان آمریکا و کره شمالی با رویکرد جنگ طلبانه «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا بیش از پیش شدت یافته است. 

«ترامپ» بارها پیونگ یانگ را به «برخورد بسیار سخت» تهدید و تاکید کرده است تمامی گزینه ها از جمله گزینه نظامی بر روی میز است.

واشنگتن که نقش بسزایی در افزایش تنش ها در شبه‌جزیره کره دارد، همواره توقف آزمایش های هسته ای کره شمالی را خواستار است، اما پیونگ یانگ بارها تاکید کرده ­تا زمانی که آمریکا و متحدانش به تهدیدهایشان ضد کره شمالی ­­ادامه دهند، این کشور نیز به تقویت توانمندی های نظامی و توانایی حمله پیش دستانه خود ادامه می دهد.

 

تگ

24 عقرب 1396, 08:41 کابل
کامنت