04 جدی 1396, 09:34 کابل
  • تصویب قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل در حمایت از مسلمانان روهینگیا

مجمع عمومی سازمان ملل متحد با تصویب پیش نویس قطعنامه ای با اتفاق آراء جنایت ها دولت میانمار ضد مسلمانان روهینگیایی در این کشور را محکوم کرد.

به گزارش فرانس پرس،سازمان همکاری اسلامی پیش نویس قطعنامه ای درباره وضعیت مسلمانان روهینگیایی میانمار  به مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه کرده بود که روز یکشنبه در مجمع عمومی با 122 رای موافق در مقابل ده رای مخالف و 24 رای ممتنع به تصویب رسید  .

 مجمع عمومی سازمان ملل دراین قطعنامه ، پایان عملیات نظامی میانمار علیه مسلمانان روهینگیا و انتصاب یک فرستاده ویژه سازمان ملل برای میانمار را خواستار شد .

این قطعنامه همچنین از دولت میانمار خواست تا اجازه دهد امدادرسانان به مناطق بحران زده دسترسی داشته باشند و بازگشت همه آوارگان مسلمان روهینگیایی به محل زندگی خود را تضمین کرده و به روهینگیاها حق شهروندی اعطا کند. 

مسلمانان روهینگیا سالهاست که از حقوق انسانی و اجتماعی خود در میانمار محروم هستند و در حال حاضر در وضعیت بسیار بدی قرار دارند.

از 3 سنبله 1396 تاکنون،درموج جدید حملات سرکوبگرانه ارتش میانمار علیه مسلمانان روهینگیا در استان راخین، بیش ازشش هزارنفرکشته، هشت هزارنفر زخمی و  بیش ازهشتصد هزار نفردیگر  نیز مجبور به فرار به بنگلادش شده اند.

 

 

تگ

کامنت