05 دلو 1396, 18:07 کابل
  • آلمان تحویل سلاح به ترکیه را به دلیل عملیات «عفرین» معلق کرد

دولت آلمان اعلام کرد،به دلیل عملیات نظامی ترکیه در منطقه عفرین سوریه، تحویل تسلیحات به آنکارا را به حالت تعلیق درآورده است.

زیگمار گابریل وزیرامور خارجه آلمان در مصاحبه با روزنامه اشپیگل ،با ابراز نگرانی درباره عملیات نظامی آنکارا در عفرین ، گفت: برلین تصمیم گرفته تا به همین دلیل، تأمین سلاح و به ویژه تانک‌های آلمانی «لئوپارد» را برای ترکیه متوقف کند.

به نوشته نشریه آلمانی اشپیگل، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و زیگمار گابریل به توافق رسیده‌اند که صرفا دولت جدید احتمالی می‌تواند درباره تحویل سلاح به ترکیه تصمیم‌گیری کند.

بنا بر این گزارش، تعلیق تحویل سلاح به ترکیه با هدف کاهش تنش‌ها در جامعه آلمان است زیرا روز چهارشنبه « نوربرت روتگن» رئیس کمیسیون روابط خارجه پارلمان و آگنیزکا بروگر' (2  ) از نمایندگان حزب سبز در پارلمان آلمان در پی عملیات ارتش ترکیه در عفرین سوریه  با انتقاد شدید از نحوه تعامل برلین با آنکارا، ممنوعیت صادرات تسلیحات به ویژه تانک های  'لئوپارد' را به ترکیه خواستار شدند.

ترکیه از روز شنبه 30 جدی گذشته عملیات موسوم به «شاخه زیتون» را در منطقه کردنشین عفرین سوریه آغاز کرده است. آنکارا اعلام کرده این عملیات مستقیما علیه تروریست‌ها انجام می‌شود. اما دمشق هرگونه حمله ترکیه به عفرین را «تهاجم» خوانده و آن را محکوم کرده است.

تگ

کامنت