25 سرطان 1397, 16:24 کابل

روسای جمهوری روسیه و امریکا در دیدار خود در هلسینکی بر لزوم همکاری دو کشور درباره مسائل مختلف تاکید کردند.

به گزارش ایرنا، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در آغاز این دیدار گفت: هم‌اکنون زمان آن است که با جزئیات بیشتر درباره روابط دو جانبه  با امریکا و درباره مسائل مختلف جهانی گفت‌وگو کنیم.

پوتین افزود آمریکا و روسیه دو قدرت بزرگ جهانی هستند که حدود 90 درصد از سلاح های اتمی جهان در اختیار این دو کشور است و این اصلا خوب نیست و باید در آن تجدید نظر شود. 

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا نیز با اشاره به تیرگی روابط مسکو و روسیه طی سالهای اخیر گفت: جهان به گفتگو‌های شخصی ما چشم دوخته است به همین دلیل باید روابط بهتری با همدیگر داشته باشیم. 

رییس جمهوری امریکا افزود: همه مسایل از جمله پرونده‌های تجاری، هسته‌ای و روابط سیاسی را بررسی خواهیم کرد و به برقراری روابط خوب و استثنایی با روسیه امیدواریم .

در همین حال رسانه ها گزارش دادند که پوتین در اقدامی معنی دار، همتای آمریکایی اش را برای شروع دیدار، یک ساعت منتظر گذاشته است. 

با این حال، ترامپ برگزاری موفقیت آمیز رقابت‌های جام جهانی فوتبال سال ۲۰۱۸ را به روسیه تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد به روابط «فوق العاده ای» با پوتین برسد.

رییس جمهوری امریکا همچنین گفت: واشنگتن و مسکو موضوعات زیادی برای گفتگو دارند و درباره هر چیزی از تجارت، بحث‌های نظامی، موشک‌ها و تسلیحات هسته‌ای تا چین گفت وگو خواهند کرد.

ترامپ و پوتین پس از این سخنان، برای برگزاری نشست دوجانبه اصلی پشت درهای بسته و بدون حضور خبرنگاران، به سالن دیگری رفتند.

این سومین دیدار ترامپ با پوتین از زمان به قدرت رسیدن در ژانویه 2016  است.

هر دو دیدار قبلی روسای جمهور آمریکا و روسیه، در حاشیه کنفرانس‌های جهانی بوده است.

کامنت